nlc.hu
Aktuális
Fizikusból üzletember

Fizikusból üzletember

Bojár Gábor a cég szülõatyja, majd elnök-vezérigazgatója, jelenleg az igazgatótanács elnöke. Ötvenöt éves. Fizikus. Hogyan lett 1982-ben tudósból üzletember, a nem éppen vállalkozásbarát szocialista gazdaságban?





A hét témája a Nők Lapjában:
Gazdagság – csak a pénz által?


Gazdagnak lenni jó… lehet. Hányszor eljátszunk a gondolattal: milyen mámorító lenne telitalálatot elérni a lottón! Lelki szemeink előtt látjuk már, milyen autó áll majd a (fűtött) garázsban, és elosztjuk a pénzt, melyik rokon mennyit kapna belőle. A fejünkben ritkábban fordul meg, hogy esetleg tehetségünket kiaknázva tegyünk szert nagyobb vagyonra. Összeállításunkban sikeres üzletemberek is megszólalnak, akik önerejükből értek el sikert – s megosztják velünk ennek titkait.

További cikkeink:

• Fizikusból üzletember »
• Szerelem vagy gazdagság? »
• Baj az iskolában… »

Az összeállítást készítették:
Vadas Zuszsa, Jancsó Orsolya, Bus István  

Erről már legendák keringenek. Állítólag úgy szerzett indulótőkét, hogy elzálogosította a felesége ékszereit.

– Tudtam, hogy ezt nem hagyja ki – mondja nevetve. – Tagadhatatlan, hogy minden férfi mögött ott van egy nő. Nélkülük nem vinnénk semmire. De arra a pénzre inkább szimbolikusan volt szükségem. Ha a kollégáim látják, annyira bízom a sikerben, hogy a családi ékszereimet is kockáztatom, ők is hisznek benne. Ennél sokkal többet jelentett, hogy számíthattam egy idősebb barátom segítségére. Nélküle nem tudtam volna belevágni a cégalapításba. Az ilyen társat hívják üzleti angyalnak, és az ilyen kapcsolat mindig személyes bizalmon alapul.

Ma már ő is abban a helyzetben van, hogy támogathat arra érdemes, tehetséges fiatalokat. A vállalat nemcsak a hazai és a közép-európai szoftveripar legnagyobb exportőre, hanem világpiaci részesedésével felzárkózott a nemzetközi élvonalba. Bojár Gábort 1998-ban Közép-Európa tíz legsikeresebb vállalkozója közé választotta a Wall Street Journal, tervezőprogramjukat több mint százezer építész használja világszerte.

Egészen másként képzeltem el a sikeres üzletembereket. Számítónak, ridegnek, önzőnek, akik mások rovására hizlalják a bankszámlájukat. Ezt nem hagyhatja szó nélkül.
– Elég baja ennek az országnak, hogy az üzleti kultúra mindig elmaradott volt, és most évszázados lemaradásokat kell behozni. A tudományos kultúránk magas, az üzleti kultúránk meglehetősen alacsony, mert mindig lenéztük. Mikor mondta egy magyar szülő a gyerekének azt, hogy fiam, ha becsületes ember akarsz lenni, menj üzletembernek? Holott ezt nyugodtan mondhatják a szülők Angliában vagy Amerikában. Pedig, ha továbbra is megvetjük ezt a szakmát, mert azonosítjuk annak tisztességtelen művelőivel, akkor sírhatunk itt egymás vállára borulva, hogy milyen okosak vagyunk, és mégis milyen szegények. Könyvet is írtam erről.





– Más lett az élete, mióta sikeres üzletember?


– Szép házban lakunk, természetesen a mi programunkat használta az építész, oda megyünk nyaralni, ahová akarunk. A legnagyobb luxus az, hogy a gyerekeimet a legdrágább egyetemen tudjuk taníttatni. A lányom most végez a Yale Egyetem jogi szakán, a fiam közgazdásznak tanul az amerikai Cornell Egyetemen. Családi birodalmat nem építünk, már nem divat ebben a világban. A gyerekeim is arra vágynak, hogy maguk teremtsék meg a saját sikerüket, és ne apuci árnyékában nőjenek fel. A lányom ügyvédi praxist tervez, a fiamat a makroközgazdaság érdekli. A feleségem orvos, otthon monetáris politikáról és makroközgazdaságról szoktunk beszélgetni.

– Van olyan kívánsága, amelyik nem teljesült?

– Mindig arra vágytam, hogy megkapjam a Nobel-díjat. Széchenyi-díjat már kaptam, talán ez is teljesülhet, ha ebben a kitüntetésben üzletemberek is részesülhetnek.

A témáról bővebben a Nők Lapja május 17-én megjelenő 20-as számában olvashatsz!

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top