nlc.hu
Aktuális
Ártó-védõ napsugarak

Ártó-védõ napsugarak

Ezen az esõs nyárelõn, amikor üdvrivalgásban törünk ki, ha elõbújik végre a nap, talán bosszantásnak tûnik témaválasztásunk, pedig épp ellenkezõleg: a fokozott veszélyre való figyelmeztetés szándékával íródott alábbi cikkünk.




Nincs földi élet a négy őselem nélkül, de ezekkel csínján is kell bánnunk. A napfénynek például hihetetlenül fontos élettani hatásai vannak – hogy csak kettőt említsünk: elengedhetetlenül szükséges a D-vitamin képzéséhez, illetve a jó hangulatunkhoz. Ez utóbbival kapcsolatosan már rég bebizonyosodott: a téli depresszió kialakulásában döntő szerepe van a napsütés hiányának, nem véletlenül gyakoribb a lehangoltság és a rossz kedélyállapottal összefüggő alkoholizmus az északi népek körében.

A napsugárzásnak azonban vannak az emberi bőrre ártalmas összetevői – az ibolyántúli sugarak. A légrétegek ezeket elég jól megszűrik – minél magasabbra megyünk, annál kevésbé –, de az iparosodás mellékhatásaként olyan mérgező gázok jutottak a légkörbe, amelyek annak ózonrétegét károsítják, így az ultraibolya sugárzás fölerősödött.

Ártó ibolyántúli sugarak

– Kétféle ibolyántúli sugárzást különböztetünk meg, az UV B-sugárzás daganatkeltő hatású, az UV A-sugarak a bőr öregedését gyorsítják – osztályozza ártalom szempontjából a napfény összetevőit dr. Somlai Beáta docens, a Semmelweis Egyetem Bőr- és Nemikórtani Intézetének bőrgyógyásza. – Az UV A mélyebben, a bőr irharétegébe is behatol, az UV B elsősorban a hámréteget és az irha legfelső rétegét károsítja. Az UV-sugárzás elsősorban a déli órákban igen erős, tíz-tizenhat óra között nem tanácsos tehát a tűző napon tartózkodni, különösen a gyermekeknek. Igazolt tény ugyanis, hogy a gyermekkorban elszenvedett hólyagos leégés erősen növeli a felnőttkori bőrrák kialakulásának esélyét. Nemcsak ruházattal érdemes védeni a bőrt, hanem gyerekeknek különösen fontos a kalap viselése, ami a nyakat és az arcot is árnyékolja. A sugarak a szem legértékesebb látóterületét, az ideghártyát is károsítják, ennek igazi ellenszere a jó minőségű, megfelelő UV-védelemmel ellátott napszemüveg.







Dr. Somlai Beáta
A fényvédő krémek bizonyos fokú védelmet nyújtanak, elsősorban a leégés ellen. Tehát nem pirul meg a bőr, de a daganatkeltő hatást nem lehet velük tökéletesen kiküszöbölni, mondja a bőrgyógyász. A krémek csomagolásán feltüntetett faktorszámok a védelem erősségét jelzik. A megfelelő napvédő krém kiválasztásánál nemcsak arra kell figyelnünk, hogy a krém mit tud, hanem arra is, hogy a bőrünk mit kíván. Egy világos, mindig leégő, soha le nem barnuló bőrre magasabb fényvédelmet biztosító krémet kell használni, mint egy rögtön barnuló, leégést nem ismerő bőrre. Ezenkívül arra is figyelni kell, hogy vízoldékony vagy víztaszító vivőanyagban van-e benne a hatóanyag. Fürdéssel, izzadással ugyanis leoldódik a vízoldékony krém. Ilyenkor fürdés után ismét be kell kenni a bőrt.

Gondoljunk arra is, hogy negyven perc kell ahhoz, hogy a bőr beszívja – viszonylag vastagon kell fölkenni a bőrre –, és a hatását elkezdje kifejteni. Az igazán jó védő krémek kifejlesztéséhez jó kutatóháttér kell, tehát csak megbízható márkájú készítményt szabad megvenni.

A teljes cikk a 26. heti, június 28-án megjelenő Nők Lapjában olvasható.









További cikkek az e heti Nők Lapjából:


• Erős Antónia a kamerák mögött »
• Öncsonkítás vagy jog az önrendelkezéshez?»
• Paul Newmann:”Úgy kell annak, aki tervez”»
• Meghívom egy kávéra »
• A fóka, akit csúnyán becsaptak »

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top