A vörös rózsa mi mást is jelenthetne: Szeretlek. És bár malomkeréknyi csokrokat is átnyújtunk időnként, mégis, az egy szál piros rózsa jelenti az élethosszig perzselő szenvedélyt. A szimbólumlexikonok szerint is a nőiességhez kapcsolódik a rózsa mi több, néhol a virág magát a női nemi szervet jelképezi.
A Da Vinci-kód szerint
És ha már kódok: a tavalyi év legnagyobb bestsellere, a Da Vinci-kód is sokat foglalkozik a rózsával. A könyvben megjelenik a szent nőiség, a történelmi idők vezérlő csillaga, mely által jobb lenne a világunk. Maga a Szent Grál az egyház nagy megrökönyödésére a regényben a szerző, Dan Brown szerint Mária Magdolnát jelöli, aki Krisztus gyermekét hordta ki a szíve alatt.
A rózsa a könyvben Mária Magdolnát is szimbolizálja. A főhős, Robert Langdon szimbólumkutató ugyanakkor (két üldözés között) kifejti bájos segítőjének a további magyarázatokat: A Rosa rugosa, az egyik legősibb rózsafajta, amely ötszirmú és szabályos ötszög alakú, mint a Vénusz irányjelző csillaga, erőteljesen kötődik ikonográfiailag a nőiséghez. De ugyanilyen szoros kapcsolatban áll a helyes irány és az útmutatás fogalmával is. A szélrózsa segítette az utasok tájékozódását, valamint a térképek hosszúsági jelzései, amelyeket rózsavonalaknak neveztek. Ilyeténképp a rózsa olyan szimbólum, amely számos jelentésszinten titoktartás, nőiség és iránymutatás utal a Grálra, azaz a női kehelyre és vezérlő csillagra, amely elvezet a titkos igazsághoz.
Istennők virága
Magyarországon a rózsa a népköltészet legkedvesebb virága: nemhiába szólítják irodalmi alkotásokban, népdalokban és a köznyelvben is rózsám-nak a kedvest. A párválasztó énekekben a virág leszakítása a leány megesését, míg az egyenessége az erkölcsös életet jelentette.
Számos népi szokás kapcsolódik a rózsasziromhoz is. Az egyik legérdekesebb: Angliában, ha egy lánynak több szeretője is volt, a neveket külön rózsaszirmokra jegyezte fel, majd ezeket a szélbe hajította. Ezek után már csak figyelnie kellett, hiszen a hagyomány szerint ahhoz a férfihoz megy férjhez, akinek a neve a legutoljára földet érő szirmon található.
Rózsahagyományok
Géczi ír Cesare Ripa 1593-ban megjelent művéről, az Iconologiáról is, amelyben a szerző az érzelem múlandóságával, a gyönyör pillanatnyiságával és az életidő múlásával is összefüggésbe hozza a hamar hervadó virágot. De persze itt is megjelenik az egyik alapvető szimbólum: a rózsa a szép, kívánatos női testre is utal.
A teljes cikk a 27. héten, július 5-én megjelenő Nők Lapjában olvasható.
Romantikázzunk Onyutha Judittal! » Szervét Tibor: “A fiam tette helyre az életemet” » Gyógyít, szépít Vénusz istennő virága » Óvodát renovált két anyuka » Aki rózsát küldött Sophia Lorennek » |