1. Ősanyja, az olajfa a mediterrán vidék jelképe. Ágával sportolókat koszorúztak, kemény fájából barkácsolnak, bogyóit csipegetik, olaját literszám fogyasztják.
2. Maguknak a bogyóknak számos fajtája létezik, ezek kerülnek sós lében, ecetben, olajban, töltve vagy szárítással tartósítva az üzletekbe, majd a tányérunkra. A bogyók alakja, mérete a fajtára jellemző, de színük leginkább arról árulkodik, milyen éretten szedték le őket.
3. A legkorábban betakarított halványzöldtől az élénk zöldön, a rózsaszínen és a sötétlilán át, a teljesen érett feketéig tart az olívák színskálája. A világoszöld, kemény magvú bogyók éretlen állapotban tizenöt-harmincöt százalék olajat tartalmaznak, közvetlen fogyasztásra ezek a legalkalmasabbak. Olajpréseléshez a teljesen érett, sötétlila színűeket válogatják.
5. Az extra szűz olívaolaj az olajbogyó első préseléséből származik, s ilyenformán az összes, egészségünk megőrzéséhez nélkülözhetetlen hatóanyagot tartalmazza, míg ugyanez a sansa olajban mindössze egy százalékban található meg, ne dőljünk be neki!
6. A száraz italok gyakori díszítője az olajbogyó, de e célra csak a sós lében tartósított olíva a megfelelő. Az ecettel vagy olajjal eltettek nem valók a koktélokhoz.
7. Kínában az olajbogyó zöld színe miatt az élet jelképe. Ugyanolyan hatást tulajdonítanak neki, mint a bornak vagy a teának. Régebben még újévi italként is fogyasztották a belőle készült italt.
8. Ha van otthon leanderünk, az remek alapot szolgáltat arra, hogy olajfát is tartsunk, hiszen ugyanaz kell nekik mármint a körülményekből. Napos teraszon vagy nyáron a kertünkben szépen elnődögél, ha van számára egy meleg, szellős kis helyünk. Ha rendszeresen öntözzük, kéthetente pedig fejtrágyázzuk, azt megköszöni, bár közel sem olyan érzékeny, mint egy egzotikus orchidea. Télre azért keressünk számára világos, fagymentes helyet!
9. Az olajbogyót ehetjük mozzarellához, sajtokhoz, csak magában, zöldbabsalátához, csirkemellhez, pulykához vagy nyúlhoz, tehetjük zöldfűszeres körözöttbe, juhsajtos muffinba, de készíthetünk belőle mártást, partifalatkát, kenyeret, vagy akár Tamással articsókás lepényt is!
Articsókás-olívás torta
Hozzávalók:
30 dkg túró, 2 tojás, 1 dl tejföl, fél dl félédes fehérbor, 1 cs. petrezselyem, 2-3 szál friss bazsalikom, őrölt fehér bors, só, 30 dkg articsóka (konzerv), 30 dkg zöld olívabogyó; a tésztához: 20 dkg liszt, csipetnyi só, 15 dkg vaj, 1 tojássárgája.
További két remek recept a 40. héten, október 4-én megjelenő Nők Lapjában olvasható!