És nem csupán azért, mert az itthon maradónak azontúl mindennel egyedül kell megbirkóznia, a fűnyírástól a matek-házifeladat ellenőrzéséig, a kint lévőnek meg boldogulnia kell ismeretlen körülmények között, hanem mert őrizni kell a kapcsolatot mindkettőjüknek. Méghozzá úgy, hogy ennek legkézenfekvőbb eszközei nem, vagy csak nagyon közvetett módon állnak rendelkezésre.
Lehet levelezni persze, de az azért nem ugyanaz. Lehet telefonálni is, de az sem az igazi. Mert a házasság, a kapcsolat nem tények, információk átadása csupán, hanem ennél több.
Éppen ezért van, akik együtt utaznak, ha jön egy vonzó ajánlat. Mások el sem mennek. Vannak, akiknek sikerül és vannak, akiknek nem. Ezen a héten tehát a távkapcsolatok kérdését járjuk körül a Nők Lapjában.
Megértette: mit szeretnék
Gábor, a férjem biológus, a nyolcvanas években már tanácsolták neki, hogy hasznos lenne, ha néhány évig külföldön vállalna munkát meséli Szénási Éva. Számos ajánlatot kapott, és 1989-ben elfogadott egy ausztráliai meghívást, két évre. Közösen döntöttünk, bár én pedagógusként dolgoztam akkor is, és imádtuk egymást a tanítványaimmal. Ráadásul rendkívül erős bennem a honvágy. Emlékszem, amikor biztos volt, hogy utazunk, álltam a konyhában, és mosogatás közben azon tűnődtem, mi lesz velem abban a távoli országban, ahol senkit sem ismerek
Ám az fel sem merült, hogy Gábor egyedül menjen, a tanári fizetésből el sem tudtam volna tartani a két gyereket. Nem féltem, hogy két év távollét elszakít bennünket: mindig hittünk és bíztunk a másikban. Tudtam, hogy neki fontos ez a munka, a gyerekek pedig megtanulhatnak angolul. Utolsó nap sírva integettek a tanítványaim az iskola ablakából, és kiabálták: Éva néni, ne tessék elmenni!. Úgy éreztem, megszakad a szívem.
Éváék megérkeztek Melbourne-be, és az asszony a vártnál is rosszabbul érezte magát.
Senkit sem ismertem, a lakásban múlattam az időt, legfeljebb annyi munkám volt, hogy az emigránsok gyerekeinek, unokáinak magyar kiejtését csiszolgattam. Gábor tudta, megfulladok, ha nem jöhetek haza: az első fizetéséből vett nekem egy jegyet Budapestre. Ez a gesztus, és az, hogy megértette: lemondással járt, hogy elkísértem, megerősítette a kapcsolatunkat. Négy hónappal később hazajöttem egy hónapra, ez helyrebillentett. Amikor visszamentem, már nem fájt annyira a szívem, lassan baráti kapcsolatokat is kialakítottam, de amikor két év után hazajöttünk, már számolgattam a hátralévő napokat. Azóta is hívták Gábort külföldre, az ausztrál professzor, akivel dolgozott, ma is várja (ő lett egyébként az ausztrál egészségügyi miniszter), de egyikünk sem akar igazán visszamenni. Mindketten Magyarországon érezzük igazán jól magukat.
Volt válság, szenvedés, gyötrődés
De jó, hogy hív! szól a telefonba Koltai Lajosné, Bordás Kati. Képzelje, pont az előbb hívott Sutyika! Végre elkezdte a forgatást! Tudja, hogy mennyit izgult szegény hónapok óta!
Tudja folytatja , Sutyikának tegnap volt egy érdekes esete Meryl Streeppel
Mondja, mondja, de most nem ez érdekel. Nekem ma egy sokkal, de sokkal érdekesebb esetem volt Katival. Fel is hívom Koltai Lajost, elmesélem neki
A teljes cikk a 40. héten, október 4-én megjelenő Nők Lapjában olvasható.