Egész nap nejlonharisnyát hord? Rendszeresen jár izzasztó tornaórára? Szokott úszni, kádban ellazulni? Lehetséges, hogy mindezek okozzák az időnkénti intim problémákat. Cikkünkhöz szakértőnek a budapesti Schöpf-Mérei Ágost Kórház és Anyavédelmi Központból kértük fel dr. Halász László nőgyógyászt, és dr. Garamvölgyi György kórházigazgatót.
Mosakodjunk! De mivel?
Nőgyógyászok szerint egy egészséges nőnek elegendő, ha rendszeresen szappanos mosakodással tisztítja az intim testtájakat.
Menstruáció idején és együttlét után érdemes intim mosakodógélt használni. Ez nem igazi szappan, gyenge tejsavat tartalmaz, csökkentik az irritációt.
Fontos, hogy figyeljünk az intim mosakodógél szavatossági idejére a speciális összetevők miatt! A habosított változat kíméletesebb az érzékeny bőrrel szemben.
Intimzuhany használata indokolt lehet alkalmi partnerrel vagy óvszer nélküli szeretkezés után, a szakemberek azonban óvnak a mindennapi használatától.
WC-használat után amennyiben nincs módunk mosakodásra segítségünkre lehetnek az intim törlőkendő és a nedves toalettpapír. Az intim törlőkendőt ne használjuk a mindennapi mosakodás helyett, mert akár irritációt is okozhat a magas koncentrációjú hatóanyagok miatt. Soha ne dobjuk bele a WC-be.
A nedves toalettpapír elsősorban a végbélnyílás környékének tisztántartásában és ápolásában jelent segítséget. A hagyományos papír után célszerű használni. Olyan anyagból készül, hogy akár a WC-be is bedobhatjuk.
Nyilvános illemhelyeken nagy segítséget jelenthet az előrecsomagolt fertőtlenítő kendő, amivel áttörölhetjük az ülőkét használat előtt.
Bugyit, de milyet?
Az alsóneműnek mindenképpen pamut legyen az a része, amelyik a testnyílásainkkal érintkezik.
Sportolás közben, nagy melegben és adott esetben éjszaka is pamutbugyit viseljünk, ha lehetséges.
A túlzottan szűk fehérnemű irritációt okozhat, melynek következménye kipállás, viszketés, enyhe folyás és akár gyulladás is lehet, intenek szakértőink.
A tangák a felépítésüknél fogva a kórokozók részére mintegy összekötő vonalat biztosítanak a végbélnyílás és a hüvelybemenet között, így nagyobb hangsúlyt kell fektetni a WC-használat utáni tisztálkodásra.
Cikkünk folytatása az Évszakok novemberi számában olvasható.