Tessék elhinni, van olyan asszony, akinek a férje minden hétvégén ágyba viszi a reggeli kávét, szülői értekezletekre jár, válságos időkben főz! Sajnos, nem tudjuk bemutatni a férjeknek e ritka példányát, mivel a férfinem ilyen mértékű megcsúfolására csakis általunk nem bolygatandó okból vetemedhet bárki. Keressünk inkább normális családokat, gondoltuk, amelyekben ahogy kell az asszonynak sistereg a keze alatt a munka, a férfi pedig teljes odaadással sört iszik, és tévét néz. Meglepő módon ilyet sem találtunk. (Pedig állítólag van.) A jól működő családokban ugyanis a jelek szerint megoszlanak a terhek a házastársak között. Azt nem mondanánk, hogy egyenlően valamelyest a képeinken bemutatott grillsütés mintájára.
Az ifjú gyermektelen házasoknak még könnyű: a szerelem hevében azt se tudják, hogyan tegyenek egymás kedvére. Amint kolléganőnk történetéből láthatják, az együttélésnek ebben az ordító csecsemővel még nem súlyosbított stádiumában komolyan fölmerülnek olyan szempontok, mint hogy valamit ki tud jobban csinálni. Később rendre ki szokott derülni, hogy a háztartásban mindennek a nők a nagymesterei. A szinte mindegy mit csinálunk, csak együtt lehessünk állapotából földindulásszerűen billent ki a gyermek születése. Éjszakai alvás, nappali nyugalom, semmittevés hosszú időre elfeledve helyette nonstop szolgálat, eleinte együtt, majd egyre inkább őrségváltásszerűen. Ez az az életszakasz, amikor a legfontosabbá válik a terhek megosztása, mert ilyenkor tud megalapozódni a kismamák gyesbetegsége. Találtunk jó példát, vannak remek érdekérvényesítők, és ösztönösen kiváló tehermegosztók. Tanuljanak a kismamától aki valójában kispapa: Újlaki-Vátz László, a Kosár című fogyasztóvédelmi magazin főszerkesztője, aki most fél évig főállású apuka.
Kettesben a csecsemővel
László körül a kilenc hónapos Viola élvezi a mászás örömeit, és fennhangon sérelmezi, hogy a számítógépet még nem kapcsolhatja be egyedül.
Enyém, tied, kié?
Íme, egy hagyományosabb modell: egy újdonsült házaspár, Rozmán András és Csobánki Judit, a kicsi Lillával. Judit van otthon, neveli a kicsit, és a kettejük közötti munkamegosztás ennek megfelelően változott.
András: Régebben sokkal többet segítettem otthon, mint most. De ez talán természetes is, hiszen Jutka most ráér rendben tartani a háztartást.
Jutka: Azért néhány hónappal ezelőtt még András számított hősnek. Amikor Lilla még nagyon pici volt, nem mertem egyedül hagyni, így mindig ő vásárolt be. Sőt, még a pici születése előtt is, hiszen akkor meg nem cipelhettem.
A: Most viszont már Jutka viszi otthon a prímet. Lilla előtt például, felerészben osztottuk meg a mosogatást és a mosást. Most már gyakorlatilag csak Jutka mos, és legtöbbször ő is mosogat.
J: Nem, mosogatni inkább felváltva mosogatunk. Ha már nagyon sok a mosatlan edény, akkor András a soros A takarítást is megosztjuk: András porszívózik, én pedig port törölgetek.
J: Ugyanígy vagyok a zoknikkal és a pulóverekkel. Azokat is keverem András ugyan hozzányúlhatna az én ruháimhoz, de nem teszi, mert túl bonyolult összehajtogatni a topjaimat.
A: Egy topot lehetetlen összehajtogatni!
J: Lillával én vagyok napközben, de esténként András sokat segít. Mivel már nem szoptatom, ő is meg tudja etetni. Persze, ha valamilyen programom van estére, abban a néhány órában ellátja a gyereket. Még pelenkázza is, bár korábban azt mondta, arra nem lesz hajlandó.
A: Hát, szerintem azt nem is mondtam komolyan Ráadásul még nem is annyira durva a helyzet Büdös ugyan a pelenka, de mivel Lilla még csak hét hónapos, kibírható A fürdetés viszont nagyszerű, mindig kettesben végezzük.
J: Egészen a törülközésig. Akkor én lelépek.
A: Kezdődik a kedvenc szappanoperája . A nagybevásárlás is közös autóval megyünk. A főzés viszont inkább az enyém. Mert szeretek főzni.
J: Szerencsére. Én inkább házimunkának tekintem a főzést A főzési szokásainkon egyébként sajnos változtatnunk kell. András ugyanis nem szeretné, ha a gyerek úgy nőne fel, hogy ő főz Kell a szigorú apakép.
A: Viszont az meg nem jó, hogy amíg nem volt gyerek, addig mindent megosztottunk ötven százalékban, míg most gyakorlatilag Jutka csinál mindent.
J: Most mit mondjak? Nekem csak jó, hogy András így gondolja
Nálatok hogyan működik ez? |
A teljes cikk a Nők Lapja 43. számában, október 25-én jelenik meg!