Pedig a jelenség nem is olyan nagyon különleges. A szülésfelkészítő tanfolyamot is szervező alapítvány évente kétszer rendez babavásárt. Mi most először jutottunk el a városszéli tornacsarnokba. Még szerencse, hogy gyakorlott babavásározó barátainkkal mentünk. Ők tartották bennünk a lelket, amikor nyitás előtt negyedórával a helyszínre érve nyolcszáz méteres sorral találtuk szembe magunkat. A várakozás alatt kiderült, hogy Richard és Helen komoly küldetéstudattal érkeztek. Dupla babakocsit veszünk! felkiáltással belevetették magukat az emberrengetegbe. Merthogy Benjaminnak nem is olyan sokára kistestvére születik. Nem csoda, hogy Helenék sűrűn járnak a babavásár elnevezésű tömegrendezvényekre…
A turkálás, kérem szépen, művészet. A sikerhez különleges képességekre van szükség. A turkáló emberek szemében szenvedély szikrázik, izomzatuk megfeszül, homlokukat az összpontosítás ráncai barázdálják. Szinte izzik a levegő körülöttük, ahogy a bálákat pásztázzák, és gyors mozdulatokkal válogatják ki az ígéretes darabokat. Megboldogult tinikoromban volt alkalmam alaposan megfigyelni e különleges emberfajtát. Butikoknak akkor még nyoma sem volt Kaposváron, csak a holland bálás áru üzletben lehetett egy-egy divatos darabot kifogni. Barátnőim rendszeresen észvesztő farmerszoknyákat vadásztak maguknak, én azonban rendre kudarcot vallottam. Egyetlenegyszer találtam valami értékelhetőt, egy igazi, amerikai baseballdzsekit. Arra meg nem futotta a zsebpénzemből, mert volt vagy két kiló. Drága édesanyám viszont igazi turkálóbajnok volt. Egyszer-kétszer elmentem vele, hátha elleshetek valamit tőle. Anyu háromnegyed óra alatt összeszedte a család nyári gardróbjának nagy részét, és közben még arra is maradt ideje, hogy kitárgyalja a legfrissebb pletykákat a barátnőivel. Nekem viszont maradt a kudarcélmény.
A tömegfóbia mellé e kudarcélmény emléke társult a babavásár közepén állva. Lola azonban, mint mindig, most is megmentette a helyzetet. Nyoma sem volt rajta a tömeg okozta halálfélelemnek vagy a turkálás irányában érzett bármilyen averziónak. Boldogan ficánkolt a papája karján, és veszettül mutogatott az egyik bálára, mondván, ő abba nagyon szívesen belemászna. Mivel arról addigra már letettem, hogy a lányom téli ruhatárát egy délután (vagy éppen háromnegyed óra) alatt beszerzem, megengedtük neki, hogy kipróbálja a turkálást. Még csak öt perce viháncolt a ruhák között, amikor észrevette, hogy van a göncöknél sokkal izgalmasabb dolog is. Az eladó játékok. Hóóóó, ababababa! csatakiáltással egy perc alatt feltérképezte kínálatot, és biztos kézzel nyúlt a lehető legszínesebb játék, egy csörgő-zenélő telefon felé. Kis mancsa pontosan ugyanakkor ért oda, mint a mellettünk álló belga anyukáé. Lola elszánt arcát látva azonban a termetes asszonyságnak eszébe sem jutott küzdeni a zsákmányért. A győzelem egyértelmű volt. Alex és én némán figyeltük az eseményeket, aztán amikor a tizenegy és fél hónapos Lola fölmutatta élete első turkálóban szerzett portékáját, megtapsoltuk örömünkben. Kis szemében mohó tűz égett, arca kipirult, homloka gyöngyözött, miközben ujjacskáival már tárcsázott is a vadiúj (na jó, alig használt) háromeurós játéktelefonján. Mit mondhatnék, Lolám, a nagymama büszke lenne rád!