nlc.hu
Aktuális
Bánjunk jól a pénzzel!

Bánjunk jól a pénzzel!

Miként tudnak egyesek még félre is tenni hó végén? Mi a titkuk azoknak, akik nem keverednek több milliós hiteltartozásba? Van, aki ráérez, van, aki tanulja, hogyan jöhet ki ügyesen a havi apanázsból. Lessük el a trükkjeiket!

Fodrász vidéken, edzés a Margitszigeten
Melo Annamária tipikus huszonéves lány: dolgozik, albérletben lakik, eltartja magát. Emellett hetente többször sportol, követi a divatot, és európai városokba utazgat – mindezt egy átlagos fizetésből!

– Jelenleg semmire nem kell, hogy nemet mondjak, de ésszerű keretek között költöm el a pénzem – szögezi le Annamari. – Az albérleten nehezebb spórolni, de a lakótársammal felezzük a költségeket. Ami elmegy a rezsin, bejön az étkezéseknél: a munkahelyemtől kapott élelmiszerjegy fedezi az egész havi meleg ebédemet. Sajnos, nem mindig tudok ellenállni a metróaluljáróban terjengő péksüti illatoknak. Tudom, hogy az a pár deka pogácsa pénzkidobás, ezért ha takarékoskodnom kell, itt fogom meg először a pénzt.

– Mi a helyzet a sporttal?

– Van egy szuper tornaterem, oda megyek le heti két-három alkalommal. Imádok mozogni, ezért havi bérletet veszek, így olcsóbb, mintha alkalmanként fizetnék. Ráadásul, a bérlet árában van szauna használat is – ez pedig jót tesz a bőrnek, így nem kell külön kozmetikushoz járnom (fodrászhoz egyébként vidéken megyek, amikor hazautazom a szüleimhez, a vágás, melírozás fele annyi, mint a fővárosban). Ha pedig egy hónapban mégsem telik tornabérletre, a Margitszigeten futok, az ingyen van!

– A futáshoz viszont fontos a jó cipő…

– Erre nem sajnálom a pénzt, de tízezer forintos ruhákra igen. És bár sok cuccom van, többségüket leárazva vettem, sőt van olyan márkás darabom, amit féláron szereztem meg, csak mert „kifutó modell” volt. Ami az utazásokat illeti, a fapadosokkal fillérekért lehet repülni… Egy évben egyszer utazom külföldre, akciós jeggyel, így jutottam el legutóbb Stockholmba is. Diákszállón aludtam – minek nekem többcsillagos hotel? Visszafele pedig, mivel hajnalban indult a gépem, az utolsó éjszakára nem is béreltem szobát, inkább felfedeztem a város éjszakai életét.

Hol rontjuk el, és hol tanuljuk?
– A legnagyobb baj az, hogy nincs másolható modellünk, nagyapáink egészséges viszonya a pénzhez elveszett az elmúlt negyven évben, és amikor egyik napról a másikra beköszöntött a fogyasztói társadalom, mi nem voltunk rá felkészülve – kezdi Doubravszky György, a Bagolyvár Könyvkiadó ügyvezető igazgatója, aki magánemberként kezdett el érdeklődni a pénz világa iránt, könyvekből és saját tapasztalataiból építve fel egyéni pénzügyi rendszerét. – A pénzről érzelmi döntéseket hozunk, és a szülők nem ismerik fel azt, hogy ők felelősek gyerekük pénzügyi képzéséért. Az állam és a cégek abban érdekeltek, hogy ne értsünk hozzá, pedig az alapokat már kis kortól taníthatjuk. Én a „papabankkal” kezdtem. A gyerekeim hatéves koruk óta „berakják” ide a 250 forintos heti zsebpénzüket, és minden 1000 forintra hetente 20 forint kamatot kapnak. Ezzel megtanulták a kamatos kamat jelentését, megszokták, hogy saját pénzük van – amit szabadon költhetnek el! – és ha ügyesen forgatják, tudnak takarékoskodni. Nagyobbik fiam – akit otthon Bankár Öcsinek hívunk – rögtön ráérzett, és az évek alatt nagy összeget gyűjtött össze. Következő lépésben rá szeretném vezetni őket arra, hogy írják fel saját maguk, mire ment el a pénzük. Én másfél éve jutottam el oda, hogy a pénztárcámban lévő papírra mindig felírom a heti nyitóegyenleget, a bevételt és a kiadást, és ezt hétvégén rendszeresen rögzítem. Pusztán ezzel legalább 30%-ot megspórolok, mert a kontroll megakadályoz a gyors, érzelmi döntésekben, és nem veszek olyat, amire semmi szükségem. Szeretném, ha a gyerekeimben kialakulna egy természetes kapcsolat a pénzzel, ami sem nem isten, sem nem mumus, csak egy semleges erőforrás, amellyel jól gazdálkodva biztos jövőt építhetünk.

A teljes cikk a 47. héten, november 22-én megjelenő Nők Lapjában olvasható!

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top