Miért jó a leves? Annak, aki nagy élvezettel lapátolja magába a meleg, sok zöldséggel, különféle hússal, gombóccal teli levet, annak nem kell magyaráznunk. Viszont, aki kicsit idegenkedik a folyadék ezen formájától, annak nem árt néhány megalapozott érvet elővezetnünk. Szóval.
Oké, gyönyörű tankönyvi szavak. Mondanál néhány konkrét példát is?
Ha mondjuk az alapanyagként felhasznált zöldségek (sárgarépa, paradicsom, zeller) és gyümölcsök (alma, őszibarack, szilva) húsz százalékát nyersen áttörve keverjük bele az ételbe, az íze ugyanolyan finom lesz, viszont a vitamintartalma jócskán nagyobb folytatja bölcsen. Ha a zöldségek főzőlevét felhasználjuk, növelhetjük az ásványianyag-tartalmát. A finomra vágott petrezselyemmel pedig nemcsak díszíteni tudjuk az elkészült ételt, hanem közvetlenül tálalás előtt a levesbe szórva a C-vitamin-tartalmát is felturbózzuk. Nem véletlen, hogy a petrezselyem az egyik kedvenc fűszerem!
Akik az ünnepek előtt fogyókúrázni szeretnének, azok is bátran kanalazhatnak?
Nekik inkább a kis energiatartalmú levesek fogyasztását javaslom, szigorúan kenyér nélkül, de a levest mindenképp ajánlom! Főleg azoknak, akik sűrűn megéheznek napközben. Egy tányér leves ugyanis két étkezés között a jóllakottság érzését kelti, ráadásul folyadékot is juttat a szervezetbe. Van, akit még nem győztem meg?
Sertésraguleves csiperkével
Hozzávalók: 40 dkg sertéscomb, 20 dkg sárgarépa, 20 dkg gyökér, 20 dkg zellergumó, 30 dkg csiperke, 1 fej hagyma, 2 gerezd fokhagyma, 1 dl olaj, 1 dkg pirospaprika, só, 1 paradicsom, 1 dl tejföl.
A teljes cikk – még két recepttel – a 47. héten, november 22-én megjelenő Nők Lapjában olvasható!