Nem gondoltam, hogy ilyen hűvös az indiai reggel. Fázom, ahogy várok itt, Delhi kormányzati negyedének egyik parkjában Indira Gandhira. Nehéz idők járnak mostanában Indiára, bár néhány hete sikerült elfojtani a szikhek lázadását, a helyzet még mindig roppant feszült.
Mielőtt a titkárával beléphettünk volna a kertbe, a kapuban álló testőrök alaposan átvizsgáltak, még a magamnál felejtett pesti villamosbérletet is elvették, mondván, távozásomkor visszaadják. A titkár cinkosan hozzám hajolt, és fülembe súgta: ezek mind szikhek, és ők nagyon szigorúak. Hirtelen nagyon elcsodálkoztam: szikhek a testőrök? Hiszen nemrég volt velük az az ádáz összecsapás! Kiderül, többen is ajánlották már az elnök asszonynak, hogy legalább egy időre alkalmazzon inkább hindukat a biztonság kedvéért, ám ő haragosan kijelentette: csak nem képzelik, hogy különbséget tesz akármilyen szempont alapján ember és ember között?! Hogy annak alapján választ testőrt, hogy az illetők szikhek, hinduk, muszlimok, zsidók vagy protestánsok-e?
Néhány perc múlva nyílik a ház ajtaja, és megjelenik Indira Gandhi. Fehér háziszőttes szárit visel, egyszerű sarut. Halvány mosoly fut végig az arcán, amikor látja, hogy dörzsölöm a hidegben kezeimet, és biztat, hogy rögtön hoz jó forró teát az alkalmazottja.
Biztosan nagyon rossz véleménye van most rólam fűzi hozzá halkan , hogy alkalmazottam van. Én is utálom, hogy valaki takarít, mos, főz rám, meg főleg a fiamra, Radzsivra, csak ezekben a hetekben annyi, de annyi a munka! Az emberek manapság különösen érzékenyek, mindenkit meg kell hallgatnom. Honnan is érkezett maga? fordul felém hirtelen.
2007-ből, Magyarországról
2007
Akkor én már rég nem leszek itt, ezen a Földön.
Ugyan! Fantasztikusan néz ki!
Ne próbáljon bókolni, fiatalember! Tudom, nem leszek hosszú életű. Mindenkinek megvan a maga karmája. Tudja, mi az?
Nagyjából. Olvasok Müller Pétert, meg Izing Klárit.
Őket sajnos, nem ismerem. De Kőrösi Csoma Sándorról sok nagyszerűt hallottam
Meg drága mesterem, a mi nagy nemzeti költőnk, Rabindranáth Tagore töltött hosszabb időt maguknál. Van egy híres szívkórházuk
Igen, Balatonfüreden! Most is róla van elnevezve a parti sétány, és áll a fa, amelyet ő ültetett.
Az a fehér?
Igen. Annak a kertjében ölték meg 1948 januárjában. Előző este még üzent, hogy menjek el hozzá. Azt mondta, hogy azért, mert régen nem jártam nála. Kisebbik fiammal, Radzsivval mentem, és nagyszerűen eljátszottak a földön ülve Másnap imádságra menet érte egy őrült fanatikus pisztolygolyója. Korábban többször is elmondta, hogy azt szeretné, ha Isten nevével a száján halna meg. Örültem, amikor megtudtam, hogy ez megadatott neki
A teljes képzelt interjút a január 3-án megjelenő 1-es Nők Lapja számban olvashatjátok!