Hajlamosak vagyunk elfelejteni, hogy a hal táplálkozás-élettani szempontból pótolhatatlan, ráadásul jóval kevesebb zsír található benne, mint a melegvérű állatok húsában, ezért könnyebben emészthető. Tamással összefogva tehát most a halak mellett lobbizunk igenis léteznek könnyű, gyors halas fogások, halljanak hát róluk!
Először is oszlassunk el egy tévhitet szögezi le Tamás, de közben fel sem nézve pakolja a fóliára fektetett lazacra a kapribogyót és a póréhagymát. Felhasználás előtt nem szükséges a halat citrommal, ecettel savanyítani, hogy megőrizze az állagát. Maximum sót tegyünk rá tisztítás után, hogy jobb íze legyen, de tíz percnél tovább semmiképp ne álljon a sós lében, mert fontos vitaminok és ásványi anyagok veszhetnek így kárba! Tisztítás, kis só, és már rögtön mehetünk is tovább a főzési, sütési folyamatban.
Szóval, a halat nem lehet tologatni, miután megvettük, a legjobb, ha frissen-gyorsan el is készül belőle az ebéd vagy a vacsora.
Pontosan! Magas víztartalma miatt gyorsan romlik, mivel jó táptalaj a baktériumok számára. Éppen ezért, a legbiztosabb élő halat vásárolni, de ha nem akarunk egész halat venni például most én is filézett pontyot hoztam, ám úgy, hogy láttam, ahogy az orrom előtt bontották szét frissen. A friss hal kopoltyúi pirosak, pikkelyei erősen állnak a bőrben, húsa rugalmas, szeme tiszta, bőre fényes, vízbe téve elsüllyed. Ezzel szemben a romlott hal kopoltyúi szürkések, pikkelye könnyen kihúzható, húsa puha, az ujjnyom megmarad benne, szeme, bőre homályos, lepedékes, vízbe téve a felszínen marad. Az olyan halat, amelyen a romlás legkisebb jelét észleljük, étkezési célra felhasználni tilos!
Milyen fűszereket ajánlasz a halakhoz?
Ezt a három fogást szinte alig fűszereztem: a harcsára és a pontyra csak sót tettem, az is kihozza a természetes ízét, a lazacra citromot és hagymát. Ha frissen kisütjük, vagy grillezzük, akkor például a zsálya és a sáfrány bár ez utóbbit nem nagyon használjuk mi, magyarok, pedig remek fűszer kellemesen fel tudja dobni.
Ha már halvacsora, akkor bontsunk ki hozzá egy üveg bort is mit szólsz?
Benne vagyok! A halhoz az üde fehérborok illenek, főleg a nemes, fehér húsú halfélékhez (pisztráng, fogas), ezekhez mindenképp savas, alacsonyabb alkoholtartalmú fehérbort kínáljunk! Az erősebben fűszerezett és valamivel zsírosabb halfajták, (ponty, harcsa, kecsege) már a magasabb alkoholtartalommal bíró, teltebb borokat is elviselik.
Lazac fóliában sütve
Hozzávalók: 80 dkg lazacfilé, só, 1 citrom, 5 dkg kapribogyó, 15 cm-es póréhagyma, 1 cs. petrezselyemzöld, 5 dkg vaj.
A lazacot 4 egyforma szeletre vágjuk, besózzuk, és meglocsoljuk frissen facsart citromlével. Minden haldarabot külön alufólialap közepébe tesszük. Tetejére kapribogyót, karikákra vágott póréhagymát és egy-egy vajdarabkát teszünk. A fólia négy sarkát összefogva becsomagoljuk, és 180 °C-os sütőben körülbelül 20 perc alatt megsütjük.
Tipp
Friss zöldsalátával tálaljuk.
További két halas recept a Nők Lapja április 25-én megjelenő számában vár benneteket!
Für Anikóval virágvasárnapon » Egy kis hazai » Egy szeszélyes szépasszony: Barcelona » Aki megmozgatja a Földet is » Nyelvtanulás – hasznos-e, szabad-e korán kezdeni? Nap Hold horoszkóp » Éjszakai pingpongcsata » Szinbád szerelmei » |