Hónapokon át sokkolta az érintetteket a hír: az Egészségügyi Minisztérium ötről kettőre akarja csökkenteni a támogatott lombikbébiprogramok számát. Szerencsére ez nem történt meg (ámbár a változtatás lehetősége még mindig fennáll). Sőt, a programhoz használatos gyógyszerekért jóval kevesebbet kell fizetni a patikákban. A helyzet jelenleg biztató, még akkor is, ha hírek röppentek fel arról, hogy bizonyos esetekben esetleg nem jár majd a támogatás a meddő pároknak.
Konc tanár úr mondta, hetvenszázalékos térítés jár a peteérést stimuláló gyógyszerekre, és így kétszázötvenezer forint helyett csak százezret kell majd fizetnünk panaszolják. Ehelyett a régi árat kérték
Dr. Konc János, a központ vezető főorvosa rögtön felhívja a patikát: a Magyar Közlöny április 2-i számában megjelent a rendelet, miért nem tartják be? A gyógyszerész szabadkozik: az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) számítógépes programja még nem jutott el hozzájuk, ezért csak a régi áron számíthatják a gyógyszereket. Újabb próbálkozás, újabb patikában, ahonnan hasonló válasz érkezik. Mulasztásos törvénysértés, mondja a főorvos, majd azt tanácsolja a párnak, hogy igényeljék vissza az OEP-től a többletpénzt.
Kicsit döcögve indul ez a változás teszi hozzá később. Pedig a pároknak sokat jelent, hogy kétszázötvenezer forint helyett csupán százezret kell a szükséges gyógyszerekre költeniük. Ez nagy segítség. Azokat a készítményeket támogatják hetvenszázalékosan, amelyek a ciklust stimulálják sajnos, azokat a szintén nélkülözhetetleneket nem, amelyek megakadályozzák, hogy a tüszők idő előtt elpukkadjanak. Igaz, erről nem is az OEP tehet, hanem a gyártó cégek, amelyek nem adták be támogatásra a készítményeiket.
Sok szó esett mostanában arról, hogy páronként öt lombikbébi-próbálkozás helyett esetleg csak kettőt támogat majd az OEP. Bár a kérdés még nem dőlt el véglegesen, a szakemberek többsége is belátja, hogy nem értelmetlen megadni a pároknak az öt támogatott lehetőséget akkor, amikor évente harmincötezerrel kevesebb gyerek születik az országban, mint ahányan meghalnak. Konc főorvos szerint két próbálkozásból egy átlagnőnél nem lehet garantálni a sikert, sőt. Az orvos optimista, de azt ő sem tudhatja, mit hoz a jövő…
A teljes cikket a Nők Lapja május 2-án megjelenő számában olvashatjátok!