Mielőtt belemerülnének a receptek böngészésébe, szaladjunk végig öt érdekességen a kínai konyhával kapcsolatban!
2. A kantoni konyha volt az első, amely a dél-kínai emigránsok révén a világ más tájain is megjelent, és olyan ételekkel ismertetett meg minket, mint az édes-savanyú csirke vagy a tavaszi tekercs. Pár specialitást persze, kifejezetten az amerikai vagy európai vásárlók számára találtak ki a bevándorlók.
3. A kínaiak számára tényleg szinte minden ehető és ez főleg a nélkülözésekre, a szegénységre vezethető vissza. A piacokon a számunkra evidens csirkék, kacsák mellett vásárolhatunk nyúzott, feldolgozott macskát, kutyát, teknőst, kígyót Amennyiben olyan helyzetbe kerülünk, hogy meg is kínálnak ezekkel a bizarr fogásokkal, fogadjuk el, tegyük a tányérunkra, és inkább ne nyúljunk hozzá ez kevésbé udvariatlan megoldás, mint a nyílt elutasítás.
4. Ha számos fogást egyszerre kirendelő kínai társaságot látunk egy étteremben, megfigyelhetjük, hogy az étkezést mindig a húsokkal és a zöldségekkel kezdik, csupán később, ha még éhesek, akkor térnek csak rá a rizsre. Például minél gazdagabb egy család, asztalukon annál kevesebb rizs tűnik fel, és fordítva. Érdekes, hogy a levest hivatalosan az étkezés zárásaként fogyasztják.
5. A kínai ételek sikere talán a hozzávalók páratlan párosításában rejlik. Gondoljunk csak az édes-savanyú ízekre, a teával füstölt kacsára vagy az üvegtészta és a bambusz kombinációjára: talán nekünk, európaiaknak soha nem jutna eszünkben együtt alkalmazni ezeket az alapanyagokat, ők mégis különös-finom falatokat hoznak ki belőlük.
Laskagombaleves üvegtésztával és bambusszal
Hozzávalók: 3 l csirkehúsleves (leveskockából), 2 ek. édes szójaszósz, 3 ek. halszósz, csilipaprika, 40 dkg laskagomba, 10 dkg bambuszkonzerv, 3 ek. kukoricakeményítő, 5 dkg üvegtészta, korianderlevelek.
A húslevest a szójával, a halszósszal és a felkarikázott chilivel felforraljuk. Beletesszük az egészben hagyott laskagombákat előtte levágtuk a szárát és a felszeletelt bambuszt. 10 percig főzzük, és besűrítjük hideg vízben elkevert keményítővel. Lehúzzuk a tűzről, beletesszük az üvegtésztát. Lefedjük, és 20 percig állni hagyjuk. Tálalás előtt frissen vágott koriandert szórunk rá.
További két kínai recepttel vár benneteket a Nők Lapja június 13-án megjelenő száma!