Ha jól meggondolom, a párkapcsolatokkal (házasságokkal) foglalkozó olvasói levelek két nagy csoportra oszthatók. Az egyik arról szól, hogy az írója végre-valahára nyugalomra, megállapodásra beteljesült, törvényesített szerelemre vágyik, miközben a párja (általában a férfi) nem akarja magát lekötni, képtelen megállapodni. A másik pedig arról, hogy fojtogat a nyugalom és a megállapodottság. Ez utóbbi típusból idemásolok egy friss példát. Még csak harmincnégy éves vagyok, de úgy élek a férjemmel, mintha hatvannégy lennék. Sokat dolgozunk, én munka után elmegyek a kislányunkért az óvodába, fél hat körül érek haza, hat óra tájt befut a férjem. Vacsora, tévé (ő megissza a sörét, ettől elálmosodik), este tíz körül lefekszünk. A múlt héten vett egy kicsi tévét is, és betette a hálószobába. Tehát a tévézés éjszaka is folytatódik. Én ettől az egyformaságtól megőrülök, ő viszont azt mondja, hogy nem lehet kibírni a szüntelen elégedetlenségemet, és próbáljak meg örülni annak, ami van! Közben én gyakran gondolok arra, hogy össze kellene törnöm a lakásban található televíziókat
Az általad idézett levél pontosan mutatja, hogy mi emberek férfiak és nők két dologra vágyunk mindenekfelett: kalandra és biztonságra magyarázza Szvetelszky Zsuzsa, az Eötvös Loránd Tudományegyetem oktatója. Ellentmondónak látszó fogalmak, mégis összefüggenek egymással. Kezdjük a nőkkel! Igen, mi biztonságra vágyunk (harminc körül szinte mindenkire jellemző ez), ám ha megvan a biztonság, akkor a hozzánk tartozó férfitól elvárjuk, hogy ez az állapot ne legyen unalmas, azaz csempésszen bele kalandosságot is. Történjen valami! Hiszen a biztonság nem egyformaságot jelent. Harmónia akkor jön létre, ha van sírás és nevetés, nyár és tél, hideg és meleg, egyszer kopp, máskor hopp. Ezekből az ellentétekből jöhet létre egy számunkra kellemes egység, amelyet sokan boldogságnak neveznek. Miközben a férfiak még azok is, akik a felületes szemlélő számára unalmasnak látszanak kalandokra vágynak. Gyorsan tegyük hozzá, hogy biztonságos kalandokra! Mit jelent ez? A férfi általában el akar jutni a Holdra, fel akar fedezni új kontinenseket, győzni akar a csatákban, valamiben első akar lenni, de közben nagyon fontos számára, hogy a nő teremtsen mindehhez biztonságos hátteret. Azaz kaland és biztonság legyen egyensúlyban! Egyszóval: a nők kalandos biztonságra, a férfiak pedig biztonságos kalandokra vágynak!
És a kapcsolatuk valószínűleg akkor marad jó, ha a feleség őrzi a biztonságos hátteret, míg a férfi átéli e régóta dédelgetett kalandját mondja Zsuzsa, majd töprengve folytatja. Tovább élünk, mint az előző generációk. Mondjuk, nyolcvan évbe nő és férfi számára egyaránt többféle kaland fér bele. Biztosan hallottál már olyanokról, akik sikeressé váltak a szakmájukban, aztán hirtelen váltottak. Buddhista szerzetesnek álltak, festeni vagy írni kezdtek, néhány sikeres üzletasszony kifejezetten nőies foglalkozásokhoz gyöngyfűzés, szociálpedagógia kanyarodott vissza.
A teljes cikket a Nők Lapja június 27-én megjelenő számában olvashatjátok!