nlc.hu
Aktuális
Cseppnyi szenvedés

Cseppnyi szenvedés

Sokan még ma is a korral járó „természetes” kellemetlenségnek gondolják, ha például erõlködés, tüsszentés közben elcseppen a vizeletük, vagy ha felismerik is, hogy inkontinensek, nem fordulnak orvoshoz, hanem inkább különbözõ betéteket hordanak.

Holott az akaratlan vizeletvesztés olyan tünet, amely konzervatív kezeléssel vagy műtéti úton – az esetek többségében – meggyógyítható.


 Gyakran előfordul, hogy egy nőbeteg az orvos kérdésére, mintegy mellékesen megemlíti, hogy köhögés, erőlködés kapcsán elcseppen a vizelete, de ezt a korosodás velejárójának tartja, és esetleg tudomása sincs arról, hogy a probléma az esetek döntő többségében kezelhető, elmulasztható.
 – A vizeletinkontinencia önmagában nem betegség, hanem tünet, amelynek többféle kiváltó oka lehet – mondja dr. Tenke Péter, a Jahn Ferenc Dél-pesti Kórház urológiai osztályának vezető főorvosa. – A vesék folyamatosan választják ki a vizeletet, amely a húgyhólyagban gyűlik össze, és az egészséges ember képes akaratlagosan dönteni arról, hogy mikor ürítse ki a vizeletét. Ám az akaratlagos vizeletürítés (és visszatartás) képessége – nőgyógyászati, urológiai, neurológiai vagy egyéb okokból – több ponton is „sérülhet”, és kialakulhat a vizeletcsepegés.










Hogyan vizsgálják?
 A Dél-pesti Kórház urogynecológiai ambulanciáján urológusok és nőgyógyászok együttesen kezelik a két szakma határterületéhez tartozó betegségeket, így az inkontinenciát is.
– Ilyen esetekben a beteg kikérdezése, a kórelőzmény felvétele után tapintásos és nőgyógyászati vizsgálat következhet, az urodinamikai vizsgálat megmutatja a vizeletáramlás paramétereit és a hólyagban uralkodó nyomásviszonyokat, tehát képet ad a húgyhólyag működéséről és a vizeletvesztés okáról – sorolja Tenke doktor. – Ultrahang- és endoszkópos vizsgálat is szükségessé válhat az inkontinencia okának pontos felderítésére. 
 Ha tüsszentésre elcseppen…

– Az inkontinenciában szenvedők többsége nő, ennek egyik fő oka, hogy a terhesség és a szülés fokozottan igénybe veszi a kismedence és a gát szöveteit – magyarázza a főorvos. – A megelőzés szempontjából tehát döntő fontosságú a kíméletes szülésvezetés. A nők közel egyharmadának a szülést követő napokon lehet vizelettartási problémája, amely az esetek többségében spontán elmúlik, de akinél megmarad, annál a későbbiekben stresszinkontinencia alakulhat ki. Ez azt jelenti, hogy köhögésre, tüsszentésre, ugrálásra, esetleg nevetésre akaratlan vizeletelfolyás alakulhat ki – ez lehet néhány csepp, de akár nagyobb mennyiség is. Ennek megelőzésére (is) végzik hat héttel a szülés után azt a vizsgálatot, amelynek során felfedezhetők azok a tünetek, amelyek megléte, illetve a páciens panaszai esetén gát- és medencetornát kell szakszerűen végeztetni a pácienssel, és így bizonyos idő – és gyakorlás – után a tünetek visszafejlődnek. Többféle konzervatív terápia létezik a gát- és medencetornán kívül is, amelyek a stresszinkontinesek legalább nyolcvan százalékán néhány hónapon belül segítenek.
Stresszinkontinencia felléphet a változás korában is, amikor megszűnik az ösztrogéntermelés. Emiatt elsorvadhat például a hüvely és a húgycső nyálkahártyája, gyakoribbá válnak a húgyúti fertőzések, az időskori hüvelygyulladás. A klimaxszal járó folyamatként ellaposodik a húgycső nyálkahártyáját „alábélelő”, a kontinencia megtartásában is szerepet játszó vénás fonat, s ez szintén vizeletelcseppenéshez vezethet. Ilyenkor gyógyszeres kezeléstől, gát- és medencetornától, súlyos esetben pedig műtéti beavatkozástól várható a gyógyulás.







Vizeletvesztés – férfiaknál

Férfiakat ritkábban érint a vizeletinkontinencia, náluk általában súlyos neurológiai betegség, baleset, illetve radikális prosztataeltávolítás következtében léphet fel ez a probléma. Számos külföldi országban a prosztataeltávolítás következményeként fellépő inkontinenciát ma már műzáróizom beültetésével szüntetik meg, azonban hazánkban – a drága alapanyag miatt – sajnos még nem alkalmazzák ezt az eljárást.  

Fiataloknál is kialakulhat

– A vizeletvesztés másik gyakori formája a késztetéses inkontinencia, amelynek jellemzője: annyira erős vizelési inger lép fel, hogy a beteg nem tudja visszatartani a vizeletét addig sem, amíg kiérne a vécére – mondja szakértőnk. – A késztetéses inkontinencia gyakran keveredik stresszinkontinenciával is. Fiataloknál húgyúti fertőzés állhat a háttérben (ilyenkor az alapbetegség kezelése a vizelettartás zavarára is megoldást jelent), idősebbeknél akár neurológiai zavarok is okozhatják a problémát. A késztetéses inkontinencia elkerülhető, ha még az erős vizelési inger fellépése előtt kiüríti a beteg a hólyagját, illetve a speciális, kismedence- és hólyagizomzatot erősítő gyakorlatokat végez. Gyógyszeres megoldás is alkalmazható.






dr. Tenke Péter

A vizeletvesztés másik gyakori formája a túlfolyásos inkontinencia, amelynek jellemzője, hogy a telített hólyagból kis mennyiségű vizelet akaratlanul távozik. A probléma oka ilyenkor a húgyutak elzáródása, férfiaknál a prosztata megnagyobbodása, húgycsőszűkület, hólyagtágulat lehet. A megoldás ezekben az esetekben gyógyszeres vagy műtéti kezeléstől várható.

A vizeletvesztés legsúlyosabb formája a teljes inkontinencia, vagyis amikor folyamatosan fennáll az akaratlan vizeletfolyás. Ennek oka lehet a szülés során elszenvedett hólyag- vagy húgycsősérülés, férfiaknál radikális prosztata-eltávolítás kapcsán létrejövő sérülés, vagy a záróizom működési elégtelensége. Ilyenkor esetenként sebészi beavatkozástól várható javulás.






Mi okozhat még inkontinenciát?
A túlzottan nehéz, hosszú ideig tartó fizikai munka következtében, az erőlködés, a hasprés fokozódása miatt a gát elemei tönkremehetnek és később inkontinencia alakulhat ki. Az idült hörghurut, az állandó köhögés, az asztma szintén ide vezethet. Bizonyos vérnyomáscsökkentő szerek, amelyek ellazítják a húgycső simaizomzatát, szintén inkontinenciát idézhetnek elő.  


– Érdemes orvosi segítséget kérni – teszi hozzá Tenke főorvos -, hiszen az inkontinens betegek döntő többsége – konzervatív kezeléssel, vagy szükség esetén műtéti beavatkozással – teljesen meggyógyítható, s így életminőségük nagyban javítható, hiszen újra nyugodtan mehetnek társaságba, emberek közé, és nem kell többé betéteket viselniük.






Nők Lapja-fórum Tenke Péterrel

Olvasóinktól rengeteg kérdés érkezett az elmúlt hónapokban urológus szakértőnkhöz a hólyaghuruttal, a női kismedencei problémákkal kapcsolatban.
Ezért fórumot szerveztünk
, amelyen dr. Tenke Péter beszél – többek közt – a következő problémák megelőzéséről, gyógyításáról: krónikus hólyaghurut, szexuális aktussal kapcsolatba hozható fertőzések, vizeletinkontinencia, fájdalmashólyag-szindróma.
• Helyszín: Sanoma Budapest Zrt. 1037 Bp. Montevideo u. 9.,
• időpont: 2007. szeptember 28. 18 óra.

A férőhelyek korlátozott száma miatt kérjük, hogy jelentkezzenek be előzetesen az e.fejos@sanomabp.hu e-mail címen. 

 

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top