A Normafánál megrendezendő sétán az orvosszakma legnevesebb képviselői vesznek részt, információval, szűrések szervezésével és tanácsadással segítve az érdeklődőket.
A téma szomorú aktualitását adja, hogy Magyarország világelső a tüdőrákos halálozásban, évente több mint 8000 ember betegszik meg, és közel ennyi honfitársunk halálát is okozza.
Mi a tüdőrák? Mi okoz tüdőrákot? Mik a tünetei? Hogyan lehet korán felismerni? Hogyan kezelhető? Milyen új kezelési lehetőségek vannak? Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre keressük a választ neves orvos szakértők, tüdőgyógyászok közreműködésével.
Célunk, hogy az onkológiában zajló forradalmi változásokról a tüdőrák kezelésében is elérhető célzott biológiai terápiákról is eljussanak az információk az érdeklődőkhöz érintettekhez.
A világon és Magyarországon is óriási fejlődés következett be a daganatos betegségek gyógyításában az elmúlt évtizedekben. Ma már az ilyen betegségek több, mint a felét képes az orvostudomány meggyógyítani. Hazánkban különösen nagy népegészségügyi problémát jelentenek a daganatos betegségek, s közülük is kiemelkedik a tüdőrák. Sajnálatos tény, de Magyarország a tüdőrákos halálozás vonatkozásában az első a világon. Évente mintegy nyolcezren halnak meg ebben a betegségben, legtöbben a daganatos betegségek közül.
Különösen tragikussá teszi ezt a tényt az, hogy a tüdőrák kiváltó oka ismert, ez a dohányzás. Minden tíz betegből kilenc a dohányzása miatt lett beteg. Úgy is fogalmazhatnánk, hogy tíz betegből kilenc elkerülhette volna a betegséget, ha nem dohányzott volna. Fontos, hogy az egész lakosság tudatában legyen annak, hogy általában, de a tüdőrák esetébe különösen igaz az, hogy a betegségek megelőzése nem az egészségügyön múlik, hanem jelentős részben a lakosság egészséges életmódján. Speciális szakrendeléseken, a tüdőgondozókban megfelelő gyógyszeres, vagy gyógyszer mentes leszokás támogatási módszerek állnak a dohányosok rendelkezésére.
A tüdőrák esetében a gyökeres sebészi operáció jelenti a gyógyulás igazi esélyét, ezért mindent meg tenni annak érdekében, hogy ha már kialakult a betegség, akkor minél korábban fedezzék azt fel. Erre nálunk esélyt jelent, ha a legnagyobb tüdőrák kockázatú csoport, a 40 évesnél idősebb dohányosok évente elmennek tüdőszűrésre.
Azok számára is van esély az életre, akiket a betegség kiterjedtebb volta, vagy egyéb ok miatt már nem lehetett megoperálni. Esélyt kaphatnak a túlélésre a sugárterápiában, korszerű kemoterápiában részesülők is. Szükség esetén megfelelő készítmények enyhítik az esetleges kellemetlen mellékhatásokat. A beteg biztonságban, jó közérzettel éli mindennapi életét.
Sajnos előfordul, hogy nem lehet teljesen elpusztítani a daganatsejteket, s bizonyos idő elteltével a daganat ismét növekedni kezd. Ezekben az esetekben is van remény.
Gyógyszeres kezelések új, napjainkban már elérhető fajtája a célzott biológiai terápia. Ez a daganatsejtek növekedéséhez szükséges biológiai folyamatok gátlása útján ható kezelés, amely a daganatsejtek túlélésében, szaporodásában és metasztázis (áttét) képzésében igazoltan fontos szerepet játszó ún. specifikus jelátviteli folyamatokat befolyásolja. A célzott biológiai terápia ma a kiterjedt stádiumú, előrehaladott nem kissejtes tüdőrákok egy részének kezelését teszi lehetővé. Az eddigi jó eredmények azzal kecsegtetnek, hogy az előrehaladott stádiumú tüdőrákok esetében is a betegek egy részénél elérhetővé válik a daganat felismerését követően az eddiginél hosszabb, jó életminőséget biztosító élet.
Ezeknek a gyógyszereknek mellékhatásai általában enyhék, jól kezelhetőek és eltérnek a kemoterápiák által kiváltottaktól
Az „együtt élni a tüdőrákkal, jobb életet” azt is jelenti, hogy ha a betegség, vagy a különböző kezelések miatt panaszai lennének a betegnek, lehetősége van az orvosoknak arra, hogy segítsenek. A fáradtság, a fájdalom, a nehézlégzés, vagy köhögés olyan tünetek, amelyeket nem kell tűrni, csökkenteni, vagy akár szüntetni lehet azokat.
A Magyar Rákellenes Liga több, mint egy évtizedes tevékenysége élő példája annak, hogy az egészségügyi dolgozók mellett, azokat segítve milyen nagy szerepe lehet a civil szervezeteknek, a beteg szervezeteknek.
Szeretnénk az egész társadalom, az egészséges emberek figyelmét felhívni a tüdőrák népegészségügyi fontosságára, a dohányzás leszokás, a korai felfedezés jelentőségére. A betegeknek és hozzátartozóiknak ismerniük kell a lehetséges legkorszerűbb kezelési módokat, s ahhoz hozzá is kell, hogy jussanak.
A betegek bármilyen kérdéssel fordulhatnak a szervezethez. A betegekkel, a betegséggel kapcsolatos feladatok csak részben hárulnak az egészségügyi dolgozókra, az nagyrészt civil szervezetekre, a társadalom különböző csoportjaira támaszkodik, hiszen e nélkül a kitűzött célokat sokkal nehezebb megvalósítani.
A séta, az 5 kilométeres futó gála és a beteg-orvos találkozó időpontja: 2008. szeptember 6. Akik már biztosan velünk tartanak a sétán: Semmi Kis Tünde szépségkirálynő, D. Tóth Kriszta, Magyar Attila, Somló Tamás, Mészáros Árpád Zsolt, Varga Miklós, Argyelán Krisztina, Kalocsai Krisztián, Nagy Sándor, Karda Bea, Kautczky Armand, Rakonczai Imre, Rakonczai Viktor és még sokan mások… Gyere el Te is! A cél a betegséget a figyelem célkeresztjébe helyezni! Megadva a betegeknek a gyógyuláshoz szükséges összes lehetőséget, figyelmet. További információ a www.rakliga.hu és a www.tudorak.hu honlapon található. |