Pert nyert a volt rabszolga – 2008. október, Niger állam, Afrika |
Hadijatou Maninak annyi pénzt ítélet meg a bíróság, hogy gyermekei már biztos nem lesznek rabszolgák |
„Rettenetesen nehéz volt ellenszegülni a volt gazdámnak. De ez volt az egyetlen lehetőség arra, hogy gyermekeimnek sose kelljen átélnie a rabszolgaságot. Senki sem érdemli meg, hogy eladják.” – nyilatkozta Hadijatou Mani, nem sokkal azután, hogy megnyerte az évszázad perét Afrikában. A nő saját országát, Nigert perelte, amiért az korábban nem védte meg a rabszolgaságtól.
Hadijatou Manit 12 éves korában adták el rabszolgának. A szörnyű döntést saját szülei hozták meg, mert az érte kapott 500 dollárért néhány hónapig tudtak enni adni a többi gyereküknek. Új gazdája házvezetőként alkalmazta, de időnként a földekre is kizavarta dolgozni. Rajta kívül jó néhány rabszolga élt a háztartásban. Bár gazdájának négy felesége is volt, amikor Hadijatou betöltötte a tizenhármat, a férfi megerőszakolta és teherbe ejtette. Arra kényszerítette, hogy világra hozza a gyermeket, majd még egyet nemzett neki.
„Rendszeresen megvert, megalázott. Egyszerűen képtelen voltam a házában maradni. Egy nap elszöktem, és hazamenekültem a családomhoz” – nyilatkozta a fiatal nő később egy újságírónak. Sajnos a menekülés nem járt sikerrel: szülei, ahelyett, hogy befogadták volna, visszatoloncolták gazdája házába.
Hadijatou többé nem próbált megszökni. Engedelmes rabszolgaként tengette életét, és valószínűleg ő lepődött meg a legjobban, amikor gazdája – tíz év szolgálat után – felszabadította. A fiatal nő végre új életet kezdhetett. Új, szabad életet, ahol önálló döntéseket hozhatott, pénzért dolgozhatott, sőt, ha akart, akár el is utazhatott. Hamarosan a szerelem is rátalált, és akár már itt happy enddel is végződhetett volna a történet, ha a gazda nem tudja meg, hogy volt rabszolgája házasságra készül. A férfi feljelentette Hadijatou-t, mondván, a lány már az ő felesége, és házasságszegésre készül. A volt rabszolgát első fokon hat hónap börtönre ítélték. Szerencsére az időközben nővé cseperedett lány ekkor már nem hagyta annyiban a dolgot. Fellebbezett a Nyugat-afrikai Államok Gazdasági Közösségének törvényszékénél, ahol végre kiderült az igazság. A nemzetközi bíróság végül 18 600 dollár kártérítést ítélt meg a 24 éves nőnek. A bírói döntés nem fellebbezhető, sőt, más nyugat-afrikai országokban is precedensértékű.
Az ítélet nem csupán Hadijatou Mani számára elégtétel, de inspiráló lehet annak a mintegy 40 ezer embernek, akiket jelenleg is rabszolgaként foglalkoztatnak Nigerben. Mert hivatalosan ugyan tiltják a rabszolgaságot a közép-afrikai országban, a gyakorlatban virágzik a piac.
Leszbikus és polgármester – 2009. március, Svájc, Európa |
Corine Mauch az első leszbikus nő, akit egy világváros polgármesterének választottak |
„Teljesen véletlen, hogy éppen Zürich ad otthont az idei összeurópai meleg felvonulásnak. Természetesen kilátogatok, sőt, beszédet is mondok a megnyitón” – nyilatkozta Corine Mauch, Zürich polgármestere, nem sokkal megválasztása után. A 48 éves agrármérnöknő választási győzelmével duplán írt történelmet: egyrészt ő lett Svájc legnagyobb és leggazdagabb városának első női vezetője, másrészt Zürich lett az első világváros, amelyet leszbikus polgármester irányít. Merthogy az új városvezető az.
Nyugat-Európában a melegeket tényleg elfogadta a társadalom – körülbelül a kilencvenes évek elejére tehető az, hogy a meleg párok már kézen fogva is kimerészkedtek az utcára, mert tudták, hogy senki se fogja megszólni őket. Az új évezredben pedig ennél is látványosabbak a változások: az elmúlt években egyre több európai nagyvárost irányít homoszexuális politikus. Igaz, a szocialista Bertrand Delanoe (Párizs), a szociáldemokrata Klaus Wowereit (Berlin) és a kereszténydemokrata Ole von Beust (Hamburg) mind férfiak. Corine Mauch az első „halmozottan hátrányos” politikus (homoszexuális és nő), aki választást nyert.
Persze a választási kampány hevében Corine Mauch ellen is megpróbálták kijátszani a „meleg kártyát”, ám a negatív kampány visszafele sült el. Mauch pillanatok alatt leszerelte a rosszindulatú újságírókat, elég volt annyit mondania, hogy köztisztviselőként és polgárként indul a választáson, és reméli, hogy a zürichiek az eddigi munkái, nem pedig a hálószobatitkai alapján fogják megbízni a város vezetésének feladatával. „A kampánystratégák nem gondolták végig, hogy ebben a városban leszbikusság még előnyt is jelent, hiszen Zürichnek nagy meleg közössége van, a heteroszexuális lakosok pedig általában igyekeznek nyitottnak, felvilágosultnak mutatkozni” – nyilatkozta a választások után a Zürichi Egyetem egy elemzője.
Mauch egyébként 15 éve él élettársi kapcsolatban, partnere, Juliana Müller kultúrpolitikával foglalkozik. A polgármesternő emellett mindmáig aktívan zenél. Egy női Punkrock-zenekar basszusgitárosa, és állítólag még a kampányidőszak hektikus heteiben is talált időt arra, hogy fellépjen a többiekkel. A kritikusok szerint a „hölgyek nem feltétlenül találnak el minden hangot, de ragyogó hangulatot teremtenek a koncerteken”.
Persze mostanában a politikusnőnek már nincs ideje zenélni, a városvezetés minden percét igénybe veszi. Az ellenzéke még mindig kemény, de leszbikussága egyszerűen nem téma többé.
Tízévesen már elvált asszony – 2008. április, Jemen, Ázsia |
Még Tom és Jerry a kedvence, de már elvált asszony – Nujood Ali (balra) |
Jemenben számtalan kislányt adnak férjhez idő előtt. Ez történt a kilencéves Nujood Alival is. A szégyellős mosolyú, kávébarna szemű, Tom és Jerry rajongó kislánynak ugyan megígérték a szülei, hogy befejezheti az iskolát, ám nem sokkal a kilencedik születésnapja után meggondolták magukat. A családfő még csak nem is akart rosszat: egy tipikus jemeni férfi körülbelül havi 13 500 forintnyi riált visz haza, így Nujood házassága azt is jelentette, hogy eggyel kevesebb éhes száj maradt otthon. Az apa a kislány becsületét is a házassággal próbálta óvni: Nujood egyik nővérét korábban megerőszakolták, egy másikat pedig elrabolták. Amikor az édesapa megtudta, hogy egy kétes hírű férfi kinézte magának Nujoodot is, úgy gondolta, egy esküvő majd megvédi a lányt. Sajnos épp az ellenkezője történt…
A gyerek először még nem gondolt semmi rosszra, hiszen elvakították a nászajándékok: egy parfüm, két hajkefe és két hejab (muzulmán női öltözet). Vőlegénye, egy 30 éves futár még egy 20 dolláros gyűrűt ajándékozott neki. Persze nem sokkal a ceremónia után visszakérte, hogy az árából ruhát vásároljon magának.
Maga a házasság az első naptól fogva pokol volt a kilencéves kislány számára. Férje szülei rendszeresen verték, és Nujood hiába menekült éjszakánként szobáról szobára, férje majd minden este megerőszakolta.
Ahogy teltek a hónapok, a kislány teljesen megváltozott: zárkózott, sebzett, ijedt, szomorú gyerekké vált, aki keservesen könyörgött szüleinek, segítsenek neki! Végül az egyik nagynénje tanácsolta, hogy forduljon bírósághoz.
A bírósági épületben először nem is vették észre az apró gyermeket. Órák teltek el, mire felfigyelt rá egy bíró. Mikor megkérdezte Nujoodot, hol vannak a szülei, a kislány annyit válaszolt: „El akarok válni”!
A bíró közbenjárásával az ifjú feleség eljutott egy ismert ügyvédnő, Shada Nasser irodájába. Nasser arról híres, hogy ő az első nő, aki ügyvédi irodát nyitott Jemenben. Emellett azoknak az asszonyoknak, akik „házasságtörés” miatt ülnek jemeni börtönökben, ingyen nyújt ügyvédi szolgáltatást. Mint mondja, a „jemeni nőknek alig vannak jogaik, de még azzal a kevéssel sincsenek tisztában, ami megilleti őket.”
Nujoodot is a jog segítségével sikerült megmenteni. Mint kiderült, a jemeni törvények szerint egy kiskorú nőt ugyan férjhez lehet adni, ám nagykorúságáig nem szabad szexre kényszeríteni. A bírónak nem volt más lehetősége, kimondta a válást.
A jemeni kislány története azóta bejárta a világot, sőt, ami a legfontosabb, elérte a többi jemeni kislányt is. A sikeres váláson felbuzdulva már három jemeni gyermek-feleség nyújtotta be saját válóperét. Nujood közben visszatért az iskolába. Azt mondja, már azt is tudja, mi lesz nagykorában. Ügyvédnő!