nlc.hu
Aktuális
Nem elég felkészültek a friss diplomások?

Nem elég felkészültek a friss diplomások?

A 2009-ben diplomázott kínai fiatalok többsége nem bizonyult elég felkészültnek ahhoz, hogy belépjen a munkaerőpiacra, ugyanis hiányozott a megfelelő szakmai gyakorlatuk. Egy friss kínai kutatás szerint csak kevés végzősnek van esélye arra, hogy a tanulmányaiknak megfelelő karriert építsenek, és kénytelenek elvállalni a rosszul fizetett munkákat is.

Az MyCOS HR Digital Information Co Ltd. által készített kutatásban több mint 8700 friss diplomást kérdeztek meg. Az adatok szerint a válaszadók 20 százaléka gondolta úgy, hogy a tudásuk és képességeik nem elégítik ki a munkaadók kívánalmait, még fél év munkaviszony után sem. A leglesújtóbb véleménnyel a felsőoktatásban megszerzett tudásáról az a további 20 százalék volt, akik a pénzügy, a biztosítás, az ingatlanpiac, illetve az egészségügy területén dolgoztak. Mindamellett a nők 29, a férfiak 24 százaléka az előrelépésre vonatkozó lehetőségek hiányát tartja az egyik legfőbb problémának.

A kutatás kimutatta továbbá, hogy a többi megkérdezetthez képest azok voltak a legpesszimistábbak a pályájukban rejlő lehetőségeket illetően, akik a nagy- és kiskereskedelem, szálloda- illetve a vendéglátóipar területén dolgoztak.

Magyarországon a munkanélküliség a fő probléma

A diplomás pályakezdők nehézségei itthon sem ismeretlenek. A frissen végzett diplomások száma 1995 és 2004 között megduplázódott, 26 ezer főről 53 ezer főre emelkedett. Az oktatási expanzió a gazdasági beruházások mellett ment végbe, így egy ideig a versenyszféra fel tudta szívni a diplomások többletkínálatát. A 2000-es években azonban egyre nagyobb számban jelentek meg a diplomás munkanélküliek, és a diplomások arányának növekedése a felsőfokú végzettséget nem igénylő foglalkozásokban. Mindemellett az utóbbi években megnőtt az álláskeresés átlagos időtartama is.

Irreális bérigények

Az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Nonprofit Kft. (GVI) 2009-ben kutatta a diplomás pályakezdők esélyeit a versenyszektorban. A vizsgálat szerint 2009-ben, részben az általános munkaerő-kereslet csökkenése miatt jelentősen romlottak a pályakezdők elhelyezkedési esélyei. A visszaeső kereslet ellenére, sok munkaadó a toborzási nehézségekre panaszkodik. A kínált és igényelt bérek közötti inkonzisztencia, a nem megfelelő idegennyelv- vagy szaktudás, illetve a jelöltek alacsony mobilitási hajlandósága is fejtörést okozhat a potenciális munkáltatóknak. A nyelvtudás, bizonyos képességek és kompetenciák éppúgy feltételei egy pozíció betöltésének, mint a végzettséget igazoló oklevél. A gazdasági szférában a felvételi nehézségeket jelző cégek 41 százaléka szerint a jelölteknek nincs elégséges szakmai tudása, 34 százalék szerint nem rendelkeznek megfelelő szakmai gyakorlattal, 29 százalék pedig irreálisan magas bérigényeket támaszt a vállalat felé.

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top