Európa öregszik: célszerűnek tűnik a nők gyermekvállalási kedvét növelni. Számos kutatás és az Európai Unió statisztikai adatai alapján mára egyértelműen bebizonyosodott, hogy a nők nem kizárólag az anyaságot és a család összetartását tekintik kívánatos életpályának. Vannak nők, akik családanyaként, vannak, akik pénzkereső munkaerőként, és vannak, akik egyszerre mindkettőként próbálják élni az életüket.
Ám egyre kevesebb gyermek születik, mivel egyre kevesebb nő vállalja az évekig tartó munkaerő-piaci kiesést és az ezzel járó anyagi függőséget. Ez a tendencia a kontinens minden országában megfigyelhető, és különösen igaz például a déli államokra mint Olaszország, Spanyolország, Portugália és Görögország, melyek hagyományosan “gyerekszeretőnek” vélt országok. Ám ezekben az államokban a szociális szolgáltatások rendszere és a nők munkaerő-piaci esélyei messze elmaradnak az európai átlagtól.
Nem elég, ha valaki dolgozni akar
A REGINA – azaz REGionális Információk Nőknek, Anyáknak – Program egy komplex elméleti vidékfejlesztési és munkaerő-piaci reintegrációs modell, amely a nők életében felmerülő problémákra és igényekre igyekszik megoldásokat kínálni. A filozófiája szerint egy nőnek önálló döntési joga, hogy vállal-e gyereket vagy sem, illetve szükségesnek tartja, hogy a munkaerőpiacon egyenlő eséllyel indulhassanak a férfiakkal, akár vállalnak gyereket, akár nem.
A program nagymértékben épít a helyi gazdasági és társadalmi adottságokra, így a gyakorlati megvalósítása elvileg minden közösségben másmilyen lehet. A gödöllői régióban a REGINA gyakorlati megvalósítása már évekkel ezelőtt elkezdődött. 2004 szeptemberéig azonban csak igen kevés anyagi forrásuk volt, akkortól azonban EU-s finanszírozással működik. A modell sarkalatos pontja a regionalitás, az információcsere, és hogy tevékenységének fókuszában a nők állnak, akik vagy anyák vagy nem, de mindenképpen a helyi közösség tagjai. A cél a vidéki nők munkaerő-piaci reintegrációjának, társadalmi beilleszkedésének segítése, esélyegyenlőségük javítása.
A nőknek egy olyan közösséget, közös platformot biztosítanak, melyben akár önkéntes tevékenységek végzésével, akár a képzéseken, közösségi eseményeken való részvétellel fejleszthetik magukat – csökkentve a társadalmi kirekesztettségüket. A gödöllői és a miskolci szervezet honlapján is feliratkozhatnak az állást kereső nők a hírlevélre, de keresgélhetnek különböző tanfolyamok között is, illetve a vállalkozóvá válásukban is segítséget kaphatnak. Emellett olyan helyi szervezetek elérhetőségeit is megtalálhatják, amelyek a munkaerőpiacra való bejutásban, netán visszatérésben fontosak lehetnek.