A májusi rekordmennyiségű csapadék, és a borongós június után hirtelen jött a kánikula, de valójában ez az évszaknak megfelelő hőmérséklet. Véber István meteorológus megerősítette, hogy a 30 fok körüli hőmérséklet tartósan maradhat, de helyenként előfordulhatnak még záporok, zivatarok.
Hazánkban azonban mértek már jóval magasabb értékeket is a nyári napokon: 2007-ben, július 20-án például 41,9 fok volt Kiskunhalason, ez az eddig mért abszolút maximum. De a szélsőségeknek itt nincs vége: a legtartósabb kánikula összesen 19 napig tartott Pécsen, 1946-ban, átlagosan 30 fok körüli hőmérséklettel. Kékestetőn az abszolút maximum 31,4 fok volt, szintén 2007-ben, azon a bizonyos július 20-án.
Ha a nyári rekordokat túl riasztónak éreznénk, gondoljunk arra, hogy a leghidegebb téli napon a minimumhőmérséklet a Miskolc környéki Görömbölytapolcán 1940. február 16-án alig érte el a -35 fokot.
Magyarországon a napi középhőmérséklettől függ a hőségriasztás foka. Másodfokú hőségriasztás akkor van érvényben, ha egy napon a középhőmérséklet eléri a 27 fokot, vagy három egymást követő napon 25 fok a napi középhőmérséklet. Harmadfokú riasztást pedig akkor rendelnek el, ha több egymást követő napon 27 fok az átlaghőmérséklet. |