nlc.hu
Aktuális
Miért nincs nyári szünet, ha mégis van?

Miért nincs nyári szünet, ha mégis van?

Törvénysértő, hogy az óvodák hetekre zárva vannak – állítják szülői szervezetek. Az ellátási kötelezettség nem sérül – védekeznek pedagógusok. A rugalmatlan nyitva tartás nemcsak a vakáció miatt problematikus, hanem a nők munkalehetőségei és végső soron a gyerekvállalás miatt is.

„Már tavasszal elkezdik az óvodánkban, hogy ugye nem kérünk ügyeletet, és tulajdonképpen már június végétől jobb volna a fiamnak otthon, mert összevont csoportok lesznek. Jobb volna, de dolgozunk, és a nagyszülők sem nyugdíjasok.”

„Két hétig én voltam otthon a lányokkal, két hétig a férjem. Így tudtuk lefedni a négyhetes óvodai szünetet. A közös nyaralás viszont elmaradt.”

„Az óvónők finoman megkértek, hogy júniustól szeptemberig ne vigyem a gyerekeket. A helyettesítő óvodába se, ahol húsz gyerekre öt óvónő vigyáz!”

Mondatok azokból a levelekből, hozzászólásokból, amelyek a gyerekintézményekkel kapcsolatban kaptunk.

 

Meddig tart zárva az óvoda?

Belső-Óbudán működik a Meseerdő Óvoda Szivárvány Tagóvodája, amely idén nyáron is hat hétre zár be. A szünet rendszere idén változott meg a III. kerületben.

– Eddig az óvodák feles bontásban hat-hat hétre zártak be – magyarázza Érchegyiné Futó Csilla, vezető. – Idén egyszerre zár be mindegyik. Az összevont intézmény egyik épületében lesz ügyelet. Az önkormányzat dönti el a zárva tartás időszakát, ezt a szülők már februárban tudják, így van idejük felkészülni. Ilyenkor zajlanak a felújítások, szerelések, a festés, és az utolsó két hétben a dajkák, akiknek kevesebb a szabadságuk, kitakarítják az épületet, kimossák a függönyöket. A szünetre azért is szükség van, mert az óvónők év közben legfeljebb egy-egy nap szabadságot tudnak kivenni.

 

Kinek az érdeke számít?

A törvény nem szabályozhat emberi viszonyokat. Megtörténik, hogy az óvodában a gyerek érdekére hivatkozva kérik, hogy ne járjon a szünet alatt. Így a nyári szünet akár másfél hónaposra is nyúlhat. Ez alatt sok szülőt gyötör a lelkiismeret, ha igénybe veszi az óvodai ügyeletet: a gyereke egész nap idegen gyerekekkel, esetleg másik óvónővel van.

Nem az óvónők ellen kívánunk beszélni, akik emelkedő csoportlétszámokkal egyre problémásabb gyerekeket nevelnek igen kevés fizetésért. De a kérdés ettől még marad: vajon a családok, vagy az pedagógusok és a fenntartók érdekeihez igazodik az óvodák nyitva tartása?

 

A valódi ok: bérmegtakarítás

Miért nincs nyári szünet, ha mégis van?A Magyarországi Szülők Országos Egyesülete már többször próbált fellépni az óvodák és az iskolák szerintük törvénysértő működése ellen.

– Az óvodában nincs, nem lehet nyári szünet! – szögezi le Simonné Toldi Ágnes, az egyesület munkatársa. – Egész évben nyitva tartó közoktatási intézmény, az állami költségvetés 251 munkanapot finanszíroz. Csak felújítási munkák idejére lehetne részben vagy egészben zárva tartani. Ha az óvodapedagógus a szabadságát nyáron veszi ki, akkor gondoskodni kell a helyettesítéséről. Nem a gyerekeket kell összevonni, utaztatni, hanem utazópedagógus-hálózatot kell működtetni. Ez a törvényi előírás.

Sokak szerint arról van szó, hogy az alacsony fizetésű óvónői szakmát hallgatólagosan a hosszú nyári szünettel is vonzóbbá próbálják tenni.

Az egyesület szerint valójában bérmegtakarítás áll a zárva tartás hátterében. Simonné másra is felhívja a figyelmet:

– Jó lenne, ha többen tudnák: ha távolabbi óvodába kell vinni a gyereket, a szülők utazási költségeit és keresetkiesését a helyi önkormányzatnak meg kell térítenie!

 

Rugalmasabb működés kellene

A munka és a család összeegyeztetésének egyik kulcskérdése, hogy mennyire „családbarátok” a bölcsődék, óvodák, az iskolai napközik. A szervezeteket és szakembereket tömörítő Népesedési Kerekasztal munkacsoportjai konkrét javaslatokkal akarják a gyerekvállalás elől elhárítani az akadályokat.

– A bölcsődékkel, óvodákkal kapcsolatban a két alapvető igény fogalmazódott meg. Legyen elegendő férőhely, és működjenek rugalmasabban az intézmények. Ez utóbbi nem is a nagyobb városokban okozza a legtöbb problémát, hanem a kisebb településeken, ahol később ér haza a szülő munka után – mondja Kormosné Debreceni Zsuzsa, a kerekasztal egyik munkacsoportjának tagja, a Nagycsaládosok Országos Egyesülete (NOE) képviselője.

A törvényelőkészítők asztalára kerülő javaslataik között szerepel:

1. családi napközik létrehozása,

2. a házi gyerekfelügyelet rendszere,

3. a vállalati óvodák rendszere.

Kormosné Debreceni Zsuzsa szerint a bölcsődéknek, óvodáknak és a fenntartóknak rövid időn belül muszáj lesz túllépni az intézményi szempontokon, és tudomásul venni, hogy már másra van igény.

– Egy uniós konferencián Lisszabonban kiderült, hogy a nyári gyerekelhelyezés mindenhol gond. Ha azt akarjuk, hogy a nők minél nagyobb arányban dolgozzanak, tudomásul kell venni ennek következményeit.

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top