A bankkártya legfontosabb jellemzője, hogy bankszámlához kapcsolódik, vagyis mindenképpen bankszámlát kell nyitnunk, ha ilyen kártyát szeretnénk. Ez a típusú kártya tehát fedezetül, a bankszámlán lévő pénzünket használja. Annyit költhetünk el, amennyi pénzünk van, és nem többet.
Ezzel szemben a hitelkártya nem kapcsolódik bankszámlához, ezért itt a fedezet nem a saját pénzünk, hanem az a pénzösszeg, vagyis hitelkeret, amit a bank bocsát a rendelkezésünkre.
Míg a bankkártya alkalmas vásárlásra, készpénz felvételre és átutalások intézésére, addig a hitelkártyával a hitelszámla terhére vásárolhatunk vagy pénzt vehetünk fel, de a bankszámlához tartozó tranzakciókat nem tudjuk elvégezni, hiszen nincs mögötte ilyen típusú számla.
A hitelkártya kiváltásához a bank elbírálja a hitelképességünket, és ez alapján szabja meg azt a pénzkeretet, amelyet ezen túl felhasználhatunk minden hónapban. A legtöbb bank azonban limitet határoz meg, hogy mennyit vehetünk fel készpénzben és arra is, hogy mekkora összeget költhetünk vásárlásra.
A bankkártyánál nincs elszámolási időszak, hiszen a meglévő pénzünket költjük, de a hitelkártyánál az egyik legfontosabb időszak éppen az elszámoláshoz kapcsolódik. A bank ugyanias nyilvántartja a költéseinket és egy adott napon, a legtöbbször 30 nap után, megküldi számunkra az elszámolást, hogy mennyivel tartozunk. A hitelből felhasznált összeget egyben is befizethetjük, de ha nincs rá mód, akkor is van egy minimum fizetendő összeg, amit a bank határoz meg. Ezt a minimum összeget minden esetben a fizetési türelmi időszak végéig be kell fizetni, ellenkező esetben késedelembe esünk, ami azt jelenti és a bank késedelmi kamatot és/vagy díjat számít fel.
A hitelkártyánkat kamatmentesen csak akkor tudjuk használni, ha a fizetési türelmi időszak végéig a teljes összeget visszafizetjük, mert ellenkező esetben bizony komoly kamat terhel bennünket. Azt sem szabad elfelejteni, hogy csak a vásárlás kamatmentes. A készpénzfelvételt ugyanis a legtöbb bank hitelkamattal sújtja.
Sokan kihasználják a kamatmentes költés lehetőségét, vagyis időre befizetik a teljes összeget, cserébe nem fizetnek hitelkamatot. Azok viszont, akik nem tudják befizetni a teljes összeget, csak egy részét, kevesebben vannak, ezért a bank magas hitelkamatot határoz meg, hogy a banki hitelezéssel kapcsolatos költségeit fedezni tudja. Azoknál a bankoknál, ahol a hitelkamat alacsony figyeljünk oda, mert a legtöbb esetben azt jelenti, hogy nincs kamatmentes időszak.
Amikor tehát kártyát igényelünk, legyünk tisztában a használatával és a lehetőségeivel!
A jövő héten is tarts velünk!
Előző cikkeink:
Adósságrendező hitel, tényleg segít megoldani a problémát? >>>
THM és amit tudni kell róla >>>
Devizahitel -miért csapolja meg a családi kasszát? >>>
Elektronikus bank, a 21. század szolgáltatása >>>
A jövőnk a mi kezünkben is van >>>
Hogyan fektessük be a pénzünket? >>>
Lehet jóbarát a bankkártya? >>>
Amikor nincs más kiút, csak a hitel >>>
Vezessük be gyermekeinket a pénzügyekbe! >>>
Hitelfelvétel? Mire figyelj? >>>