Arról azonban, hogy hogyan tudunk a nettó fizetésünk 10 %-ból akár egy kisebb vagyont összehozni, már egy előző cikkünkben írtunk. Egy kis spórolás, és egy kis befektetés már elég a boldogsághoz. Sokan azonban nincsenek tisztában a befektetési lehetőségekkel, ezért most egy kicsit jobban körüljárjuk azt, hogy mi is az a részvényalap, amelynek hozamából néhány év után megteremthetjük a jövőnket.
Mi az a részvényalap?
A részvényalap egy olyan befektetési alap, amely nagyobb kockázat fejében magasabb hozamot ígér. Egy befektetési alap akkor számít részvényalapnak, amikor a portfóliójában a részvények aránya 70%, de a tiszta részvényalapok esetében az átlagos részvényarány eléri a 90%-ot is. A fennmaradó részt állampapírba és bankbetétekbe fektetik az alapok.
Ez a befektetési forma, a hosszú távú befektetések közé tartozik, hiszen rövidtávon még akár veszteséget is termelhet, az ingadozó árfolyam miatt. Hosszú távon azonban komoly hozamra tehetünk szert. A legtöbben azért választják ezt a befektetési formát, mert a közvetlen részvényvásárlásnál alacsonyabb a tranzakciós költsége, és a kockázatcsökkentést a portfólió bővítésével érik el, még a kisebb befektetéseknél is.
A másik oka a választásnak a magas hozam reménye, míg a harmadik az, hogy sokan nem tudnak nap, mint nap foglalkozni a tőzsdei folyamatokkal, de a hozamból szívesen részesülnének. A részvényalapok hozama az alap által vásárolt részvények árfolyamváltozásából és a részvények után fizetett osztalékból tevődik össze.
Bízzuk a pénzünket szakemberekre. A befektetési alapok kezelői nagy segítségünkre lehetnek, hiszen ők soha nem érzelmi alapon döntenek, mikor kell részvényt eladni vagy éppen venni. Ha elég széles portfólióba fektetjük a pénzünket, biztosan lesz olyan, amelyik éppen veszteséget termel, de a portfóliónk többi része attól még nyereséges. Hosszú távon pedig biztosan megéri, hogy a pénzünk helyettünk dolgozik.
Előző cikkeink:
Mit tudsz az állampapírokról és a kötvényekről? >>>
10% már elég a gondtalan élethez? >>>
Tudj meg többet a folyószámláról! >>>
Átutalásos fizetés belföldön és külföldre >>>
Legyen biztonságos az internetes vásárlásunk! >>>
Védd meg magad a tolvajoktól! >>>
Hitelkártya vagy bankkártya >>>
Adósságrendező hitel, tényleg segít megoldani a problémát? >>>
THM és amit tudni kell róla >>>
Devizahitel -miért csapolja meg a családi kasszát? >>>
Elektronikus bank, a 21. század szolgáltatása >>>
A jövőnk a mi kezünkben is van >>>
Hogyan fektessük be a pénzünket? >>>
Lehet jóbarát a bankkártya? >>>
Amikor nincs más kiút, csak a hitel >>>
Vezessük be gyermekeinket a pénzügyekbe! >>>
Hitelfelvétel? Mire figyelj? >>>