Ősszel a látási viszonyok általában rosszabbak a tavasszal és nyáron megszokottnál. Ritkábban és rövidebb ideig süt a Nap, s a napsugarak is hegyesebb szögben érkeznek a Földre, jobban vakítva a járművezetőket.
A hetek előre haladtával egyre korábban sötétedik, ezért gyakrabban kell használni a lámpát. Ezért a fontos a világítóberendezések tisztán tartása, az izzók cseréje, s tartalékizzó beszerzése. A fényszórók tisztán tartása nem csak azok optimális fénycsóva miatt kell, hanem azért is, hogy más közlekedőket ne vakítsunk el. A szennyezett fényszóró felületek esetenként vakító hatást idézhetnek elő.
A gépjárműveket ajánlatos átnézni ilyenkor, az akkumulátor, a gumiabroncsok, a világítás állapotát, de a csíkmentesen törlő ablaktörlő lapátok, a megfelelő ablakmosó folyadék vagy a páramentesítő egyaránt az őszi közlekedés fontos kellékei.
A megváltozott látási és útviszonyok – különösen esős időben, ill. ködben – más járművezetői magatartást követelnek. Nagyobb követési távolságot kell tartani az ilyenkor igen gyakori utoléréses balesetek elkerülésére. Általában lassúbb haladás és óvatosabb, körültekintőbb közlekedés szükséges ahhoz, hogy megelőzzük a közlekedési baleseteket.
Jobban figyelni kell a gyalogosokra is. A gyermekek különösen az iskolák környezetében vannak nagyobb veszélynek kitéve. Esős-szeles időben a gyalogosok általában kevésbé körültekintőek, a kellemetlen időben mielőbb célhoz szeretnének érni.