A Relate párkapcsolati tanácsadó intézet megbízásából készült, 2000 fős mintán alapuló kutatás szerint a középkorúak lelki válsága a britek többségénél 35 és 44 év között köszönt be. Az ebbe a korcsoportba tartozó férfiak és nők 21 százaléka érzi gyakran magányosnak magát, és körülbelül ugyanekkora arányban számolnak be rossz magánéleti vagy munkahelyi kapcsolatról, amely megkeseríti életüket.
Minden ötödik középkorú elégedetlen a családi kapcsolataival, és közelebb érzi magához barátait, mint saját családját. A középkorú válaszadók egynegyede szeretne több időt tölteni a családjával, amire jelenleg nincs lehetősége.
Az alapítvány vezetője, Claire Tyler szerint a középkori krízisről legtöbben azt gondolják, hogy az embereket a késő negyvenes, kora ötvenes éveikben éri utol. Tyler úgy látja, hogy kutatásuk rávilágított arra: ez a krízis előbb is bekövetkezhet az emberek életében. Ebben az időszakban vannak az emberek a legnagyobb nyomás alatt, hiszen ekkor kezdik el értékelni, hogy mit értek el eddig karrierjükben vagy családi életükben.
Cary Cooper, a Lancaster Egyetem professzora szerint a helyzet csak tovább romolhat, hiszen a gazdasági válság következményeként egyre több fiatal középkorú állása kerül veszélybe. Cooper szerint az is komoly probléma, hogy a britek dolgoznak a legtöbbet Európában, és ez hosszú távon árthat az egészségnek. A professzor szerint a munkavégzés miatt kialakult mentális betegségek gyógyítása évente 28 milliárd fontba kerül az államnak.
Dr. Jane McCartney pszichológus szerint nem biztos, hogy a 35 és 44 év közötti korosztálynak több mentális problémája van, mint a náluk idősebb generációnak. Elképzelhető, hogy a kutatás eredményei annak köszönhetők, hogy ez a korosztály őszintébben beszél depressziójáról, magányosságáról, mint az idősebbek.