Botos Katalin közgazdász |
Botos Katalin közgazdászt, egyetemi tanárt, és egyáltalán nem mellékesen tizenegy unoka nagymamáját, a legjobb pillanatban értük utol kérdésünkkel, ugyanis épp a nyugdíjviszonyok változásáról szóló tanulmányán dolgozik. Véleménye szerint a nőket érintő kedvezményes nyugdíjlehetőség csak egy, talán nem is a legfontosabb része a nyugdíjrendszer átalakításának. Szerinte leginkább az indokolja, hogy a nők egy része negyven év munkaviszony után nyugdíjba mehessen, mert így az aktív nagyik többet segíthetnek unokáik felnevelésében.
– Azt látom szerte a társadalomban, hogy bár vannak „anyaszívű” nagypapák is, a legtöbbet mégis a nagymamák segítenek az unokák körül – mondja Botos Katalin. – A mai világban, ahol két keresővel is nehezen boldogul a család, különösen fontos, hogy az anyák, ha akarnak, ismét munkába állhassanak, ahogy cseperednek a gyerekek. Ráadásul nem minden nő szeretné életének szülés utáni szakaszát kizárólag házimunkával tölteni. Elvben indulhat is dolgozni minden anyuka, akinek a gyereke már óvodás, de a kicsik bizony gyakran betegek! – mutat rá a gyakorlatra a szakember, aki maga is négy gyereket nevelt fel. – Annak idején én is csak úgy tudtam elvállalni egy fontos állást, hogy előtte megbeszéltem az anyukámmal: ha kell, segít.
A nők kedvezményes nyugdíjlehetősége azonban csak egy eleme a teljes rendszernek. Botos Katalin szerint a távlati cél egy olyan, a demográfiára visszaható társadalombiztosítási rendszer kialakítása, amely valóban forradalmi változást jelentene az összes eddigi elgondoláshoz képest. Ilyen lenne a pontrendszer, amely a járulékbefizetéseket egyéni számlán gyűjti, pontok formájában. Ezeket a pontokat a nyugdíjba vonuláskor a majdani átlagbérekhez viszonyítják, ami garancia arra, hogy az aktív és nyugdíjas népesség jövedelmei együtt mozogjanak. A megszerezhető pontok közé be lehet építeni a gyermeknevelésre fordított időt és költségeket is. Méghozzá annak függvényében, hogy milyen iskolázottsági szintig neveli a család a gyermeket – javasolja a közgazdász.
Diplomások hátrányban
Dr. Segesváry Gábor hr-es, régi nevén munkaügyes szakember véleménye szerint, az intézkedés pozitív diszkriminációnak tekinthető, amelyet sokan fognak igazságtalannak érezni, elsősorban a férfiak, valamint a nappali tagozaton diplomát szerzett nők. Előbbiek azért, mert ha egy nő érettségi után elmegy dolgozni, akkor 58 éves korában eléri a 40 szolgálati évet, míg egy férfi (ha 1957 után született) csak 7 évvel később, 65 éves korában válhat teljes jogú nyugdíjassá. Szomorú, de tény, hogy a férfiak átlagéletkora jóval alacsonyabb, mint a nőké, így rájuk még rövidebb nyugdíjban töltött időszak vár. A diplomás nők pedig azért lehetnek csalódottak, mert a tanulás miatt hátrányt szenvednek, így nyugdíjasként nem tudják a családjukat úgy segíteni, mint az alacsonyabb végzettségűek. Egy dolog biztosnak látszik: ez az intézkedés a tradicionális férfi-nő szerepkülönbséget erősíti, és az évszázadok alatt kialakult munkamegosztás irányába hat.
Mit várhatunk a törvénytől?
1. A negyven év munkaviszonyba beszámít az az időszak, amikor az érintett nő gyermekgondozással kapcsolatos ellátást kapott. A képzési idő – sem a szakiskolai, sem a felsőfokú – viszont nem. 2. Mivel a nyugdíj összege nő a tényleges szolgálati évek számával, ha valaki él a lehetőséggel, és 40 évi szolgálati idővel vonul nyugdíjba, miközben később érné el a nyugdíjkorhatárt, kisebb lesz a nyugdíja a teljes hátralévő életében. 3. A tavalyi év végén összesen 1 064 715 nő részesült öregségi nyugdíjban, ami átlagosan, fejenként havi 91 315 forintot jelent. Becslések szerint jövőre mintegy húszezer nőt érint a kedvezményes nyugdíj lehetősége. Ennek többletköltségeire az eddigi 9,5% helyett 10% – nyugdíjjárulékot vonnak le a jövedelmünkből. A penzcentrum.hu honlap számításai alapján 2012-ben átlagosan 120–140 000 Ft közötti összegre számíthatnak a nyugdíjba vonulók, ha a kormány teljesen elkölti az erre előirányzott 30–35 milliárd forintot. |
Cikkünk a legfrissebb Nők Lapjában jelent meg.
A legújabb szám tartalmából:
- Oroszlán Szonja és Darvasi László alkalmi találkozása – Vámos Miklós jóvoltából
- +24 oldal adventi olvasnivaló
- Megérezni azt, mit jelent adni – ADVENT
- Tamással sülve-főve – Receptek jeles napokra: Erzsébet, András, Katalin
- Te kilépsz a magánnyugdíjpénztárból? Nők Lapja felvetés
- Hollywoodi kedvenceink néha teljesen őrültek
- Ki segít, ha a családfő súlyosan megbetegszik?
- Kis bűnök, nagy bűnök – a párkapcsolatban
Ha előfizetnél a lapra, katt ide!