Aki védekezik a megfoganás ellen, az bűnös? Soma Mamagésa különvéleménye |
Alapos társadalmi vita és a következmények mérlegelése nélkül nem demokratikus az élethez és emberi méltósághoz való jog magzatra való kiterjesztése, hiszen az érintetteknek és a szakembereknek nincs lehetőségük a folyamatot befolyásolni – közölte a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogvédő szervezet az MTI-vel.
A jogvédő szervezet hangsúlyozta: az Egészségügyi Világszervezet már több jelentésében is rámutatott, hogy az abortusz legalitása nem befolyásolja a művi terhességmegszakítások számát, de csökkenti a biztonságukat. Az afrikai országok többségében az abortusz tilos, mégsem jut száz terhességre kevesebb abortusz, azonban ezek jelentős hányadára jellemző, hogy megfelelő tudás nélkül és/vagy olyan körülmények között végzik el, amelyek nem felelnek meg a minimális egészségügyi feltételeknek sem. |
A művi terhességmegszakítások számának csökkentése üdvözlendő állami cél, azonban a jelenlegi abortuszszabályok szigorítása nem a terhességmegszakítások számának csökkenéséhez, hanem az eljárás biztonságának súlyos romlásához vezetne – írta a TASZ a közleményében.
„A nők önrendelkezési jogának kiüresítését, de legalábbis súlyos korlátozását jelentené a magzat élethez való jogának elismerése, miközben az önrendelkezési jog érvényesülése a hatályos szabályok szerint sem korlátok nélküli” – olvasható a közleményben.
Mint felidézték: a hatályos szabályozás szerint is szigorú szabályoknak kell megfelelnie annak, aki súlyos válsághelyzetre hivatkozva kéri a nem kívánt terhesség megszakítását: részt kell vennie két tanácsadáson a családvédelmi szolgálatnál, amelyek közül az elsőnek a magzat megtartása érdekében kell történnie. A 12. terhességi hét után pedig kizárólag orvosi indikáció alapján végezhető terhességmegszakítás.
Az Európai Tanács Parlamenti Bizottsága 2008-ban készült jelentésében a tagállamoknak a következő ajánlásokat fogalmazta meg: dekriminalizálják az abortuszt, garantálják, hogy a nők hatékonyan tudják gyakorolni döntési jogukat, fogadjanak el hiteles adatokon alapuló szexuális és reproduktív stratégiákat, amelyek lehetővé teszik a fogamzásgátló módszerekhez való egyenlő hozzáférést, illetve erősítsék a szexuális oktatást.