Itáliával a napóleoni háborúkban Radetzky feldmarsall és az ifjú Windischgrätz éreztette Bécs hatalmát, sőt utóbbi az olasz kultúrkincsbe is beküzdötte magát, a vincisgrassi nevű rakott tészta állítólagos névadójaként. Ha némi művelődéstörténeti igénnyel közelítünk a témához, akkor mindenekelőtt azt kell ellentmondást nem tűrően leszögeznünk, hogy a vincisgrassi nem lasagne. Rokonok ugyan, elvégre a tészták szövevényesen kiterjedt családjához tartoznak, de a vincisgrassi nem lasagne-díszkötésben, hanem önálló jogon létező fogás: Marche tartományból származik, az Adria felől betáncoló szél kócolta a haját kissrác korában, abban az időben, amikor még nemigen használták a paradicsomot.
A netlexikonok, de még komolyabb források is lazán jelölik, hogy 1799-ben született, amikor Alfred, Fürst zu Windischgrätz herceg Anconában tartózkodott. A körülmények azonban gyanúra adnak okot: noha tudjuk, hogy a jó Alfréd tényleg részt vett a napóleoni háborúkban Itáliában, azt is tudjuk, hogy 1787-ben született Brüsszelben, ám nehezen képzelhető el róla, hogy 12 évesen örök nyomot hagyó, súlyos léptű hadvezérként jelent volna meg. Ráadásul a vincisgrassi már 1784-ben felbukkan írásban, princisgrass néven, valami herceg tehát biztosan belekeveredett az ügybe, még ha csak holmi helyi érdekű kis princ is.
Azt viszont nem vonjuk kétségbe, hogy a magyar szabadságharcban 1849-ben rossz ízű szerepet játszó Windischgrätz legalább annyira rabjává vált a besamelből, pármai sonkából és porcini gombákból építkező vincisgrassinak, mint amennyire az olaszok váltak az osztrákok rabjává. A vincisgrassival ma már az osztrákok ejthetők rabul, ráadásul olyan offenzíva ez, amelynek végén roppant kellemes a legyőzetés.
Vincisgrassi |
Hozzávalók:
- 1 csomag friss lasagnelap
- 15–20 dkg gomba
- 10 dkg szárított sonka
- 1 gerezd fokhagyma
- 25 dkg darált marhahús
- 2-3 szál petrezselyem
- 2 evőkanál vaj
- 10 dkg reszelt sajt
- só, bors, olaj
A besamellhez:
- 1 l forró tej
- 2 dl tejszín
- 12 dkg vaj
- 10 dkg liszt
- szerecsendió, só, fehér bors
1. Előre megfontolt szándékkal készítsük el a besamelt, hogy legyen ideje kissé hűlni és sűrűsödni: a vajat olvasszuk fel, szórjuk hozzá a lisztet, 1-2 percig pirítsuk, hogy elveszítse lisztízét, de meg ne barnuljon. Fokozatosan és folyamatos keverés közben öntsük hozzá a tejet, reszeljünk hozzá szerecsendiót, sózzuk, fehérborsozzuk, és lassú tűzön főzzük 5 percig. Tegyük félre, de időnként kevergessük meg, hogy ne bőrösödjön be.
2. Forrósítsuk fel az olajat, szinte füstölésig, és dobjuk rá a darált húst – így pirulni fog, s nem párolódni, és finom sült ízt kap. Keverjük hozzá a petrezselymet, a vajat, a zúzott fokhagymát, és süssük még 1-2 percig, fűszerezzük, és tegyük félre egy edénybe. A forró serpenyőben kevés olajon süssük meg a felszeletelt gombákat is.
3. A besamelbe keverjük bele a tejszínt, a húst krémesítsük 3-4 evőkanálnyi mártással, a besamel felét-harmadát pedig adjuk a pirított gombához.
4. Egy kivajazott edénybe fektessük le a tészta egyharmadát, arra a húst, a tészta második harmadát, arra a tejszínes gombát. Erre kerül a szárított sonka, befedjük a maradék tésztával, s végül rásimítjuk a sajttal (elsősorban parmezán, de a tájidegen holland edami is kiváló) elkevert mártást. Nem árt, ha a reszelt sajtból szórunk keveset a tetejére is.
5. 220 fokos sütőben 20–25 percig sütjük, mígnem a mártás buborékolni kezd, tetején a sajt vörhenyessé pirul, és embert próbáló illatok lengedeznek.
Cikkünk nyomtatásban a Nők Lapja e heti számában jelent meg.
A legfrissebb szám tartalmából:
- Mikortól vagyunk család?
- Schell Judit – kisfiát az egész család kényezteti
- Vilmos herceg párja, Kate Middleton – ő lesz az új Diana?
- Rakott finomságok zöldségből, húsokból
- Jogszerű lett az otthon szülés
- Összeillünk? A grafológiai elemzés segíthet a párválasztásban
- Tisztánlátás, jósálmok, jövőérzékelés
Ha előfizetnél a hetilapra, itt és most megteheted!