Dominique Strauss-Kahnt, az IMF francia vezérigazgatóját kikísérik egy New York-i rendőrségi épületből (MTI) |
Támadójaként azonosította a Nemzetközi Valutaalap (IMF) francia vezérigazgatóját, Dominique Strauss-Kahnt a New York-i Sofitel szálloda szobalánya, aki egy nappal korábban nemi erőszak kísérletével vádolta meg a férfit. A szállodai alkalmazottnak több felsorakoztatott férfi közül kellett felismernie Strauss-Kahnt.
A 62 éves közgazdászprofesszor, akit a rendőrség előző nap az Air France repülőgépéről szállított le, az ügyvédjei szerint ártatlannak vallja magát. A rendőrség szerint az IMF vezérigazgatója az előállítása során nem tanúsított ellenállást, de nem volt hajlandó vallomást tenni.
A New York-i helyszínelők a szállodában DNS-mintákat vettek. Az IMF-vezért nemi erőszakkal vádoló 32 éves szobalányt – akinek nevét nem hozták nyilvánosságra – könnyebb sérülésekkel látták el a kórházban. A hotel vezetése szerint a nő három éve áll a Sofitel alkalmazásában, és mind a munkáját, mind a magatartását „tökéletesen kielégítőnek” tartják.
A rendőrség szexuális bűncselekménnyel, nemi erőszak kísérletével és törvénytelen fogva tartással vádolja az IMF vezetőjét. Ha ez bebizonyosodik, az első két vádpont mindegyikéért külön-külön 15-től 20 évig, a harmadikért pedig 3 évig terjedő szabadságvesztésre ítélhetik. A valutaalap vezetőjének nincs diplomáciai mentessége.
Dominique Strauss-Kahn hétfőn jelenik meg először a bíróság előtt, ekkor dől el, hogy mekkora óvadék ellenében védekezhet szabadlábon.
Felesége, Anne Sinclair kiáll férje mellett |
Noha azóta az IMF-nél a francia vezér újabb nőügyeiről is elterjedtek pletykák, a felesége, Anne Sinclair közleményt adott ki, amely szerint „egy másodpercig sem hitte el” a férje ellen felhozott vádakat.
Az IMF-ben az ügy miatt a szervezet második emberét, John Lipskyt nevezték ki ügyvezető vezérigazgatóvá, egyes híresztelések szerint Strauss-Kahn az ellen felhozott vádak miatt hamarosan lemond posztjáról. Az euró mindenesetre hétfőn hatheti mélypontra gyengült, amit az elemzők Strauss-Kahn kínos ügyével hoznak összefüggésbe.
A botrány megkérdőjelezte Strauss-Kahn alkalmasságát arra is, hogy jelöltesse magát a jövő áprilisi francia elnökválasztásokra, pedig a közvélemény-kutatások az incidens előtt még azt mutatták, hogy fölényesen nyerhetne a hivatalban lévő Nicolas Sarkozyvel szemben.
Nem ez az első eset, hogy a valutaalap vezére szexbotrányba keveredik: 2008-ban kénytelen volt bocsánatot kérni, amiért az IMF-ben viszonyt folytatott egy magyar beosztottjával. Az akkori botrány után azonban a vezérigazgató megtarthatta állását, mert a kapcsolat a közgazdásznő beleegyezésével történt.