nlc.hu
Aktuális
Fialtasd a pénzed biztonságosan!

Fialtasd a pénzed biztonságosan!

Megkaptad magán-nyugdíjpénztári reálhozamodat, és tanácstalan vagy, mert nem tudod, hogyan kellene okosan befektetni? Utánajártunk, mihez kezdhetsz, ha biztonságosan szeretnéd forgatni forintjaidat.

Mindannyiunkra igaz, hogy ha nem akarunk nyugdíjas éveinkben szűkölködni, már most félre kell tennünk, hogy később legyen miből élni. Jó lehetőség a megtakarításra a most kézhez kapott reálhozam, melyet ha okosak vagyunk, nem költünk el azonnal, hanem körültekintően befektetjük.

Egy jó választás: a tartós befektetési szerződés

Sok bank kínál tartós befektetési szerződést, egy középtávra, azaz 3-5 éves időtartamra szóló megtakarítási formát ügyfeleinek.

Pontosan milyen adókedvezmény jár a tartós befektetési szerződéshez?

Molnár-Gácsi Gabriella, FHB Bank: A szerződés létrejöttének évét gyűjtési időszaknak hívják, ekkor helyezhetjük el megtakarításainkat az adott bank- vagy értékpapírszámlára. Az ezt követő 5 éves szakaszt lekötési időszaknak nevezzük, ekkor már nem fizethetünk pénzt a számláinkra, viszont felgyülemlett megtakarításunkat bizonyos megkötésekkel kedvünk szerint kezelhetjük.

A lekötési időszakot adózási szempontból több részre bonthatjuk.

– Ha a gyűjtési időszakot követő 3 naptári évben nem szüntetjük meg számlánkat, de a harmadik év végén vagy azt követően kivesszük a pénzünket, akkor a befektetésen elért hozam után 10%-os személyi jövedelemadót kell befizetnünk.

– Ha viszont az 5 éves lekötési időszak  végéig megtartjuk megtakarításainkat, akkor az elért hozam után nem kell adót fizetnünk.

– És hogy mi a helyzet, ha már a gyűjtési időszakban, vagy a lekötési időszak első 3 évében vennénk ki a megtakarításainkat? Ezt is megtehetjük, de ebben az esetben az elért hozam után meg kell fizetnünk a 16%-os kamat- és árfolyamnyereség-adót.

Ha úgy döntünk, hogy kipróbáljuk, akkor kétféle számlát nyithatunk tbsz-szel: az egyiken forintbetétet nyithatunk, míg a másikon értékpapírokat, például részvényt, befektetési jegyet, kötvényt tarthatunk. Éppen ebben rejlik ennek a módszernek a kiszámíthatósága – megtakarításainkat megosztottan, egy biztonságosabb betéti és egy kockázatosabb értékpapírformában is fialtatni tudjuk.  

Jó, ha tudjuk, hogy tartós befektetési szerződés minden évben nyitható, de a már megnyitott számlára csak a nyitás évében, az úgynevezett gyűjtőévben lehet pénzt befizetni.

Még egy erős érv szól a tartós befektetési szerződés mellett: a szolgáltatás legfőbb előnye a hozzá kapcsolódó adókedvezmény, melyet a harmadik és az ötödik év elteltével érvényesíthetünk. Ebből adódik, hogy főleg középtávra okos döntés ez a befektetési forma: aki a betett pénzéhez 3 évig nem nyúl hozzá, az a hozam, kamat és árfolyamnyereség után fizetendő 16%-os adó helyett csak 10%-ot kell hogy befizessen, aki pedig 5 évig kibírja a befektetett összeg elköltése nélkül, az teljesen mentesül ettől az adónemtől.

A kézhez kapott reálhozamot tehát már csak a következők miatt is érdemes tartós befektetési számla formájában megtakarítani: sokféle befektetési terméket választhatunk; mi határozhatjuk meg a befektetésünk összetételét, és ezt a futamidő alatt bármikor megváltoztathatjuk; végül pedig a lekötési időszak esetén adókedvezményhez vagy akár adómentességhez juthatunk általa.

Fontos, hogy a befektetési érvek mellett azért észben tartsuk, hogy a gyűjtőévben befizetett forintjaink pénzügyi eszközökbe kerülnek, ami azt jelenti, hogy az árfolyam-ingadozásokon keresztül a pénzpiaci mozgások kihathatnak a megtakarításunk értékére. Más szavakkal: ha esik annak a kötvénynek, részvénynek az ára, amibe a pénzünket fektettük, akkor kevesebbet ér a megtakarításunk is.

További cikkek a témában: www.mindennapipenzugyeink.hu
Készült a Pénziránytű Alapítvány támogatásával. 

0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top