Idén az amerikai Bruce Beutler és a luxemburgi születésű Jules Hoffmann munkatársával, a kanadai Ralph Steinmannal megosztva kapta az idei orvosi-élettani díjat. Steinman azonban már nem veheti át a díjat, a tudós három nappal a Nobel-díj odaítélése előtt hasnyálmirigyrákban elhunyt.
A három tudós az immunrendszerrel kapcsolatos kutatásaik miatt kapták a kitüntetést, melyekkel új utat nyitottak a fertőzések, a rák és a gyulladásos betegségek megelőzésének és terápiájának fejlődésében, azonosították azokat az alapvető elemeket, amelyek az immunrendszer aktiválásához szükségesek.
Bruce Beutler és Jules Hoffmann Fotó: MTI/AP/Keystone/Lukas Lehmann |
Az immunrendszernek két része van: a veleszületett és a szerzett. Védelmünk első vonala, vagyis a veleszületett immunitás képes megölni a behatoló mikroorganizmusokat és gyulladást vált ki, amely hozzájárul a támadás elhárításának sikeréhez. Ha a kórokozók átjutnak ezen a védelmi vonalon, akkor a szerzett immunitás lép akcióba. A sikeres küzdelem után szerzett immunrendszerünk memóriájában megőrzi a támadás emlékét, így egy következő fertőzésnél gyorsan akcióba tud lépni.
Jules Hoffmann még 1996-ban génmódosított muslicák fertőzések elleni küzdelmét vizsgálta, Beutlernek és munkatársainak pedig 1998-ban szintén azt sikerült kimutatniuk, egyes élőlények hogyan aktiválják veleszületett immunrendszerüket.
A legmagasabb orvostudományi elismeréssel összesen 10 millió svéd korona (319 millió forint) is jár, ennek felét az első immunológus páros, másik felét Steinman kapja.