Történelmi fordulópont: többségbe kerültek Amerikában azok, akik támogatják a marihuána fogyasztását a Gallup Intézet friss felmérése szerint. Itthon a Társaság a Szabadságjogokért szervezet küzd a megengedőbb hozzáállásért. Sárosi Péter drogpolitikai programvezető mondja el, miért.
Miért legalizálnák a füvezést?
Mert jelenleg egyetlen olyan tényezőt sem ismerünk, ami indokolttá tenné a tiltását.
Az, hogy drog, nem elég?
Drog, akár az alkohol, a dohány, a koffein… A tudomány mai állása szerint ezek egyikénél sem veszélyesebb, sőt körülbelül ugyanolyan addiktív, mint az alkohol, vagyis azok közül, akik kipróbálják az alkoholt vagy a füvet, körülbelül minden tizedik ember válik rendszeres fogyasztóvá, a többség csak alkalmanként él vele. Ez nem mondható a dohányzásról: ha kipróbálod, 70 százalék eséllyel leszel függő – nagyjából ugyanez igaz a heroinra.
Azt is mondják, hogy aki kipróbálja a füvezést, az sokkal könnyebben vált keményebb, veszélyesebb drogokra.
Ismerem a „kapudrog” elméletet, az egyetlen hibája az, hogy nem igaz. Még a hazai lakossági drogfogyasztási szokások vizsgálata is azt támasztja alá, hogy a fűfogyasztók közt elenyésző azoknak a száma, akik más drogot is használnak. Drogprevenciós szakemberek pontosan tudják, hogy mások próbálják ki a súlyosan depresszáns szereket – például ilyen a heroin – és mások az enyhe hallucinogéneket, mint amilyen a marihuána. A kettő között nincs összefüggés.
Milyen veszélyeknek teszi ki magát, aki rendszeresen füvet szív? Hallani, hogy tüdőrákot okozhat.
Tévedés. Kutatási eredményekre hivatkozva mondom, hogy a dohányzás jóval kártékonyabb: egy nagy mintán végzett kaliforniai vizsgálat kimutatta, hogy a csak marihuánát szívók közt semmivel sincs több tüdőrák, mint a nemdohányzók körében. Ezt a dohányosokról sajnos nem mondhatjuk el. Tény, a marihuána füstje, mint bármely más füst, irritálja a tüdőt, ezért hosszú távon hörghurutot okozhat. Na de hol van ettől a hatástól az alkohol okozta májcirrózis, agykárosodás és társai – a pálinkát mégsem tiltják be.
Hogyan képzelik a fű legalizálását? Mehessen be a tizenhat éves kamasz a boltba és vehessen egy adaggal, ha ahhoz van kedve?
Az amerikai adatok A drogellenes háború rekordnagyságúra duzzasztotta a börtönnépességet, és évente 15 milliárd dollárba kerül, a kívánt elrettentő hatást viszont nem érte el. Bár az elmúlt évben 1 millió embert állítottak elő marihuánával kapcsolatos bűncselekményekért, a jelenlegi kutatások szerint mégis több mint 16 millióra tehető a rendszeres fűszívók száma. A 90-es évek elejétől a marihuána legalizációját pártolók aránya fokozatosan nő, és most, 2011-ben bekövetkezett a fordulat. |
Nem csak a két véglet létezik: a teljes tiltás és a teljes szabadság. Mi azt szeretnénk, hogy minden drogot úgy kezeljen a törvény, ahogy a legkevesebb ártalmat okozza. A marihuána esetében a holland modellt látjuk ideálisnak: bizonyos meghatározott helyeken, meghatározott mennyiségben vásárolhassanak a 18 év feletti vásárlók ellenőrzött minőségű marihuánát. Érdekes, hogy bár Hollandiában ilyen keretek között legális a fogyasztás, mégis sokkal kevesebben élnek a lehetőséggel, mint például Franciaországban, ahol teljes a tiltás.
Európai szinten nálunk még alacsony a fiatal fűfogyasztók száma.
Ne legyenek illúzióink, várhatóan hamar fel fogunk zárkózni az európai átlaghoz. Már csak ezért is fontos volna, hogy a maga helyén kezeljük a kérdést. Ahelyett, hogy fiatalok ezreit börtönnel fenyegetnénk egy olyan tettért, ami nem károsabb, mint az alkoholfogyasztás vagy a cigarettázás, inkább változtassunk a téves szemléleten.
Mennyire elfogadók a magyarok?
Tény, hogy Magyarország e tekintetben távol áll Amerikától. Egy 2007-es kutatásra tudok támaszkodni: akkor a megkérdezettek 12 százaléka legalizálta volna a fűfogyasztást – pont mint az Egyesült Államokban negyven évvel ezelőtt. Az viszont már 2007-ben is egyértelmű volt, hogy csak az emberek harmada gondolja, hogy börtönbe kéne zárni a fűfogyasztókat.