A világ második legnagyobb humánerőforrás-szolgáltatója, a Randstad Holding felméréséből kiderül, komoly feladatok előtt áll az európai, ezen belül pedig a magyar munkaerőpiac. Magyarországon az atipikus foglalkoztatási formák még nincsenek beillesztve a munkaerőpiacba, és a társadalmi elismertségük sem tükrözi fontosságukat. Európában az egyik legnagyobb probléma az öregedő társadalom, és ezen a flexibilis megoldások, az atipikus foglalkoztatási formák nagyobb arányú alkalmazása segíthet.
Kevés a részmunkaidős állás
A rugalmas foglalkoztatási formák többlet munkaerőt jelentenek, a cégek igényeihez jobban illeszkedő megoldást nyújtanak. Például a kereskedelemben szombat reggelenként megnövekvő vásárlói igény kiszolgálására jó megoldást jelentene a részmunkaidősök behívása a napi 8 órás foglalkoztatás helyett. Magyarországon kevés a részmunkaidős foglalkoztatás, például az alkalmazásban álló nők mindössze 7 százaléka van jelen ilyen formában a munkaerőpiacon, míg Hollandiában ugyanez az arány 76 százalékos.
A legfrissebb állásokért kattints ide! |
A felmérésből kiderül, a magyar diákok kevéssé vannak jelen a munkaerőpiacon. A fiatalok foglalkoztatása Magyarországon különösen alacsony, holott a részmunkaidő, illetve a munkaerő-kölcsönzés lehetőséget teremtene arra, hogy tanulmányaik mellett a diákok munkát vállaljanak – számolt be az MTI.
Az idősek foglalkoztatása is kulcskérdés
Az idősek bevonása a munka világába szintén fontos kérdés, bár ezen a területen az elmúlt időben sikerült Magyarországon növelni a foglalkoztatottságot, de még így is az utolsók között van Európában az 55–64 éves korosztály foglalkoztatottsága tekintetében.