Ma már rendkívül széles a különböző életbiztosítások kínálata, így a különböző konstrukciók számtalan élethelyzetben tudnak segítséget, anyagi biztonságot nyújtani, gyakorlatilag szinte minden életkorban. Az életbiztosításokat alapvetően kockázati és megtakarítási típusú konstrukciókra szokás osztani – magyarázta Garamvölgyi Zoltán, a Groupama Garancia Biztosító Zrt. élet- és bankbiztosítási ügyvezető igazgatója.
Kockázati életbiztosítások
A kockázati életbiztosítások az életünket fenyegető leggyakoribb veszélyek – mint például egy baleset, rokkantság, különböző betegségek vagy elhalálozás – esetén nyújtanak anyagi segítséget. Ezt a típusú életbiztosítást tehát azoknak érdemes megkötni, akik fel szeretnének készülni a váratlan helyzetekre, meg akarják védeni magukat, illetve családjukat attól, hogy egy váratlan esemény súlyos anyagi terhet jelentsen számukra.
Kockázati életbiztosítást érdemes kötni például:
– egy nagyobb bankkölcsön felvétele esetén célszerű valamilyen kockázati típusú, pl. törlesztési életbiztosítást kötni, hiszen ezzel anyagi biztonságot lehet teremteni a család részére a hiteltörlesztés időszakában
– ha külföldre utazunk: külföldön, idegen (nyelvi) környezetben különösen fontos, hogy számíthassunk a segítségre. Megnyugtató érzés, ha tudjuk, a Föld bármely pontjáról a nap 24 órájában bármikor egy telefonhívással magyar nyelven kaphatunk segítséget, de a sokszor igen tetemes orvosi számlák költségének átvállalása is hatalmas terhet vesz le vállunkról. Az utasbiztosítás is egyfajta kockázati életbiztosítás.
– Általában, ha valaki segítséget szeretne kapni a váratlan események bekövetkeztekor, hogy egy baleset vagy betegség ne okozzon súlyos pénzügyi gondot a család számára.
Megtakarítási életbiztosítások
Az életbiztosítások másik típusa már megtakarítási célokat is szolgál, több fajta létezik ezen belül is..
Megtakarítási célokat is szolgáló életbiztosítást érdemes kötni például
– a közép- vagy hosszabb távú célok megvalósításához: otthonteremtéshez (például egy családi ház megvásárláshoz), vagy a gyermek önálló életkezdésének támogatásához
– azoknak is, akik egyösszegű vagy rendszeres megtakarítással, biztosítási védelem mellett, kamat- és árfolyamnyereségadó fizetési kötelezettség nélkül szeretnék pénzüket hosszú távra befektetni.
– akik nyugdíjas éveik anyagi biztonságáról szeretnének gondoskodni.
A megtakarítás célját is szolgáló életbiztosításoknak is alapvetően két fajtáját szoktuk megkülönböztetni: az elérési és a klasszikusnak számító, ún. vegyes életbiztosításokat (Előbbi a befizetett összegek hozammal növelt értékét fizeti lejáratkor. Utóbbi tulajdonképpen egy elérési és egy kockázati életbiztosítás kombinációja, vagyis akkor is a biztosítási összeget fizeti ki, ha időközben valamilyen nem várt kedvezőtlen esemény következik be.) Mindezek mellett ma nagy népszerűségnek örvendenek az ún. unit-linked életbiztosítások. A unit-linked biztosítások nagyon sok jellemzőjét ugyanis az ügyfelek választhatják meg, így saját maguk állíthatják össze befektetési portfóliójukat, a biztosítási szolgáltatások körét, és a kifizetéseknél is számos opció közül választhatnak. A befektetési összetetétel választásának szabadsága ugyanakkor kockázatokkal is járhat: az árfolyammozgások következtében lehet, hogy megtakarított pénzünk nem termel annyi hozamot, mint eredetileg gondoltuk volna.
Milyen kötelezettségei és jogai vannak az ügyfélnek?
A biztosítás jellegétől függően a biztosító gyakran felméri az ügyfeleit, kockázat mértékétől függően általában egy kérdőívet, ún. egészségi nyilatkozatot kell kitöltenie az ügyfeleknek az egészségi állapotukra vonatkozóan, sőt nagy összegű életbiztosítás esetén orvosi kivizsgálást is kérhet a biztosítótársaság, de pl. egy balesetbiztosítást nyilatkozat nélkül is lehet kötni.
A kötelezettségek mellett ugyanakkor számos joga is van az ügyfélnek. Ha például az életbiztosítás időtartama során szüksége lenne az addig ide helyezett megtakarítására, vagy annak egy részére, akkor a szerződési feltételekben rögzítetteknek megfelelően annak visszavásárlását, illetve részleges visszavásárlását kérheti, vagy ha esetleg néhány hónapon keresztül nehézséget jelent a biztosítás díjának fizetése, szüneteltetheti a díjfizetést.
Késztült a Pénziránytű Alapítvány támogatásával
További információk a témában: www.mindennapipenzugyeink.hu, www.facebook.com/mindennapipenzugyeink