Közleményben hívta fel a figyelmet a Magyar Kardiológusok Társasága, hogy senki ne kockáztassa az életét szívinfarktus esetén azzal, hogy erőltetett köhögéssel próbálja fenntartani a keringését. Mindezt azért hangsúlyozzák a szakemberek, mert az elmúlt hetekben sokak e-mail-postafiókjában vagy facebookos falán megjelent az az üzenet, amelyben azt állítják: az erőteljes, hosszú köhögés megmentheti az életüket.
Több mint tíz évvel ezelőtt indult útjára a „Hogyan éljünk túl egy szívrohamot egyedül” címmel az a kör-e-mail, amely azt taglalja, mit is kell tennünk egy szívinfarktus bekövetkezésekor. Most ismét felmelegítették ezt az üzenetet. A levél szó szerint az alábbi tanácsot adja: „Amikor az ember hirtelen éles fájdalmat érez a mellkasában, tíz másodperce van cselekedni, mielőtt elveszíti az eszméletét! Ne ess pánikba, hanem kezdj el erősen köhögni. Lélegezz mélyeket, és köhögj hosszan, mintha fel kellene valamit köhögnöd. Ismételd a lélegzést/köhögést addig, amíg a szíved el nem kezd újra dobogni. A mély lélegzet oxigént juttat a tüdőbe, a köhögés pedig »lökést« ad a szívnek, hogy újra kezdjen dobogni, elindítva ezzel a vér áramlását….”
A Magyar Kardiológusok Társasága arra hívja fel a figyelmet, hogy a szívinfarktus (köznapi néven szívroham) a koszorúér-betegség legsúlyosabb formája, mindenki által rettegett, nem ritkán az életet veszélyeztető súlyos betegség, amely világszerte a leggyakoribb halálokok közé tartozik, és nem akadályozható meg köhögéssel – ám a levélnek van valamiféle valóságalapja.
Dr. Kiss Róbert Gábor, a Magyar Kardiológusok Társaságának leendő elnöke szerint az e-mailben leírt módszert csak akkor szabad alkalmazni, ha orvosi felügyelet mellett történik a szívroham! A szívritmuszavar fellépésekor, ha az orvos az EKG-n vagy a monitor képernyőjén észleli az eltérést, valóban érdemes azonnal felszólítani a beteget, hogy köhögjön, ugyanis a mellkas ütemes, köhögéssel kiváltott összerándulásai olykor képesek az éppen megálló szívnek mechanikus ingert adni és spontán kontrakciót, összehúzódást generálni.
Tudni kell azonban – hangsúlyozta a szakember –, hogy ezt a módszert kizárólag orvosi utasításra, a monitoron észlelt szívmegállás idején szabad alkalmazni, egyébként csak ártunk vele.
Az infarktus túlélhető, de nem ezzel a módszerrel. Mellkasi fájdalom esetén haladéktalanul kérjünk orvosi segítséget, mivel az igazán eredményes módszer szívroham esetén az éppen elzáródó koszorúér azonnali szívkatéteres megnyitása.
Ha közterületen történik a szívhalál, szívmegállás, akkor a közintézményekben, pályaudvarokon, repülőtereken egyre gyakrabban található automata elektromos defibrillátor alkalmazása mentheti meg a beteg életét. Ehhez azonban ismernünk kell az újraélesztés alapszabályait, éppen ezért érdemes mindenkinek elsajátítania azokat.
Egy biztos: akárhol is kapunk szívinfarktust, az egyetlen üdvözítő megoldás, ha orvosi segítséget kérünk, és nem mi magunk próbálkozunk különböző módszerekkel. A segítségnyújtást mindig bízzuk a szakemberekre, és haladéktalanul hívjuk a 104-es telefonszámot. Egy gyors segélyhívás több esélyt ad az életre, mint ha köhögni kezdünk.