nlc.hu
Aktuális
Segíteni szeretnél? Így adhatsz igazán jól!

Segíteni szeretnél? Így adhatsz igazán jól!

Talán még soha nem volt ennyi helye az adományunknak, mint mostanában, miközben többségünknek szintén nincs igazán sok. Mégis segítenénk... hogyan tehetjük a legjobban?

Decemberben hirtelen megsokszorozódik a „kérők” száma. Vagyis azoké az embereké, alapítványoké, egyesületeké, akik adományt várnak tőlünk. És mi sokszor adnánk is, ha tudnánk, hogy jó helyre megy, ha tudnánk, mit vesznek belőle, ha…, ha…, ha… – túl sok a bizonytalanság, és egyre nehezebb jól adni. De talán nagyobb szükség van rá, mint valaha! Úgyhogy ha tehetjük, tegyük jól.

Gyerekek és kutyák a kedvencek

„Lehetőleg olyannak adjunk, akit közvetlenül ismerünk, vagy ha nem, akkor próbáljuk megismerni – mondja Gerencsér Balázs, a Nonprofit Információs és Oktatási Központ igazgatója. – A legveszélyesebb, ha ismeretlenül adunk egy kisgyerek vagy egy szomorú kutya fotójának hatására. Mivel az átlagember szíve leginkább a beteg gyerekeken és az elárvult állatokon esik meg, a legtöbb visszaélés ezeken a területeken fordul elő. Ez persze véletlenül sem jelenti azt, hogy ne hihetnénk senkinek, aki ilyen témában kér, de a pénzadományozás hasonló egy vásárláshoz: itt is fontos, hogy mit érünk el vele, és hogy milyen garanciákat kapunk. Hogy végül jó célra használják-e a pénzünket, az valamennyire a mi felelősségünk is, és jelenleg sajnos csak mi magunk tudunk utánanézni a háttérnek.”
A NIOK elindította az etikus adománygyűjtők programját. Ehhez olyan szervezetek csatlakozhatnak, amelyek vállalják, hogy teljesen átláthatóvá teszik tevékenységüket: aki ad, az pontosan tudhatja majd, hová kerül a felajánlása. De adatbázisukban már most is tizenháromezer szervezet között kereshetünk.

Segíteni szeretnél? Így adhatsz igazán jól!

Bár az ismertség sokat számít, az nem feltétlenül jó, ha a legjobban „reklámozott” alapítványoknak adnak a legtöbben. Egy-két gyerekkórházban már nem tudnak mit kezdeni a sok plüssjátékkal, miközben sok szervezet, amely nem tud tévéhirdetésben szerepelni, csak vegetál. A tapasztalatok szerint kevesen adnak időseknek, hajléktalanoknak, felnőtt betegcsoportoknak, környezetvédelmi, jogvédelmi célokra – itt is elkél tehát a segítség.

 

„Tolni még lehet”

Segíteni szeretnél? Így adhatsz igazán jól!Ha már eldöntöttük, hogy kiket segítünk, pontosan hogyan tegyük? „Mindig olyat adjunk, amit magunk is jó szívvel elfogadnánk” – mondja Székely Hajnalka, a Nagycsaládosok Országos Egyesületének elnöke. – Ne mondjuk, hogy »a rászorulónak így is jó, ezt is lehet még használni«…, ha magunk sem tennénk. Volt, hogy működésképtelen biciklit kaptunk mondván: »tolni még lehet«. De hiányzó kerekű kisautóval sem igen tud mit kezdeni egy kisgyerek. Ha ruhát ad valaki, csak épet, mosottat adjon, működő cipzárral – hiszen a javíttatás ma többe kerül, mint maga a ruhanemű. Nagy segítség, ha kor és nem szerint csomagolják ezeket ráírva, hogy milyen embernek szánják – különben az önkénteseknek jelentős pluszmunka a válogatás. Összességében persze elmondhatjuk, hogy rengeteg a segítőkész ember, és a legtöbb adományt sikerül hasznosítani. Hatodik éve működik az Angyali csomagküldő szolgálat, amelyben családok írják meg, pontosan mit szeretnének kapni. Tavaly száz százalékban teljesültek a kívánságok, és rengetegen írtak, mekkora segítséget jelentett ez nekik év végén. Az ilyen „célzott adományozás” mindig sikeresebb.

Aki maga vállal önkéntes munkát, az azonnal látja az eredményt: átélheti mások örömét. Az Önkéntes Központ Alapítvány a jelentkezőket közvetíti, így ők az adománygyűjtésben dolgoznak vagy segélyszervezeteknél vállalnak besegítést így advent táján. „Így mindkét fél kap valamit, az is, akinek segítenek, de az is, aki segít – magyarázza Farkas Emese, az alapítvány munkatársa. – Így közelebb kerülünk a támogatottakhoz, jobban belelátunk az életükbe. További előny, hogy önkéntes bárki lehet, az is, akinek nincs pénze adakozni.”

Adni, de…


Miért?

-. Az adomány csak akkor valódi adomány, ha azért semmilyen ellenszolgáltatást nem várunk el!

Segíteni szeretnél? Így adhatsz igazán jól!Mit?
– Nemcsak az adónk 1 százalékát adhatjuk, pénzt vagy tárgyakat. Adományozhatunk szolgáltatást is: felajánlhatjuk az időnket és az energiánkat, munkaerőnket.
– Az adományozást ne tekintsük lomtalanításnak! Csak olyan dolgot adományozzunk, amit mi magunk is szívesen elfogadnánk! Ne ajánljunk föl működésképtelen, hiányos eszközöket, bútorokat.
– Nemcsak maga az adomány a segítség, hanem annak eljuttatása a célszervezethez is!
– Az egyik leghasznosabb adomány lehet az élelmiszercsomag, de csak abban az esetben, ha tartós és/vagy konzerv élelmiszereket ajánlunk föl!
– Az is egy megoldás, hogy a tárgyakat eladjuk, és a bevételt ajándékozzuk el – a készpénzt rugalmasabban lehet felhasználni.

Kinek?
– Olyan szervezetnek adjunk, amelyik átláthatóan működik. Amennyire tudod, ellenőrizd!
– Egyeztess a céggel, ahol dolgozol! Ha már eleve támogat szervezeteket, azokat a szervezeteket már biztosan ellenőrizték!
– Légy óvatos a hasonló hangzású nevekkel! Az adományozót könnyű félrevezetni egy közismert szervezetéhez hasonló névvel.

Hogyan?
– Ne félj kérdéseket feltenni az adománygyűjtőnek! Tudd meg, mi pontosan a cél, megkérdezheted, hogyan lehet majd megtudni, mire fordították az adományodat, és hol lehet információkat találni az eddigi tevékenységeikről.
 – Érdemes elkérni a szervezet szórólapját, ellenőrizni, hogy bíróságon be van-e jegyezve, rendelkezik-e közhasznú státusszal, van-e köztartozása…
– Ha meg tudod tenni, érdemes közvetlenül is megismerkedni a szervezet munkájával.
– Ha szeretnél, kérj névtelenséget, különben később számíthatsz mások adománykérelmeire is.

Hányszor?
– Az adományozás jobb esetben nem egy egyszeri gesztus. Érdemes a támogatott civil szervezet munkáját figyelemmel kísérni, és további formában is segíteni, ha van rá mód.
További tippek az Adhat.hu honlapon!

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top