A júniusi dunai árvíz nemcsak rekordvízállásokat, de ritkán látott összefogást is hozott. A hivatásosok, a katasztrófavédelem, a honvédség, a tűzoltók, a vízügyesek, a rendőrség és a segélyszervezetek mellett rengeteg önkéntes vett részt a védekezésben. Ki lapátolt, ki homokzsákot pakolt, más fuvarozott, szendvicset készített, vagy csak információkat osztott meg az önkéntesek irányítására szerveződött Facebook-csoportokban.
Férfiak, nők, idősek és homokozólapátos kislányok hordták a homokot, hogy minél kevesebb kár keletkezzen a magánházakban és a köztereken. Az összefogás felemelő pillanatairól állítottunk össze egy galériát, hogy tisztelegjünk az önkéntesek előtt, akik hatalmas munkát végeztek teljesen önzetlenül, de a Győrújfalunál feszítetten dolgozó katonákról sem feledkezhettünk meg.
galéria
Megnézem
Összes kép (24)
Dunai árvíz: összefogás
Egymásnak adják a homokzsákot az önkéntesek Győr-Moson-Sopron megyében (Fotó: Facebook / Árvíz 2013 Összefogás)
Fotó megosztása:
Legény a gáton (Fotó: Facebook / Árvíz 2013 Összefogás)
Fotó megosztása:
Egy önkéntes süteményt visz az ellennyomó-medence építésén dolgozóknak Táton (Fotó: Szigetváry Zsolt / MTI)
Fotó megosztása:
Egy kislány piros homokozólapáttal szállt be a munkába Sződligeten, ahol civilek töltötték a homokzsákot a 2-es főúton épülő alkalmi gáthoz (Fotó: Máthé Zoltán / MTI)
Fotó megosztása:
Nagymaroson keményen küzdöttek a víz ellen napokon át (Fotó: Facebook / Árvíz 2013 Összefogás)
Fotó megosztása:
Nagymaros: ő már a nagy lapáttal is boldogul (Fotó: Facebook / Árvíz 2013 Összefogás)
Fotó megosztása:
Gödön is rengeteg önkéntes csatlakozott (Fotó: Facebook / Árvíz 2013 Összefogás)
Fotó megosztása:
Lapátolás Tahitótfaluban (Fotó: Facebook / Árvíz 2013 Összefogás)
Fotó megosztása:
Szombaton este érkezett a hír, hogy a gáton házasodott össze egy pár, akik mindketten katonaként védekeztek az árvíz ellen Győrújfalun. Hétfőre az is kiderült, hogy bár parancsnokuk elengedte őket az aznapra tervezett hivatalos esküvőjükre, ők maradtak. (Fotó: Kálmánfi Gábor / Magyar Honvédség)
Fotó megosztása:
Sárosak és boldogok (Fotó: Facebook / Árvíz 2013 Összefogás)
Fotó megosztása:
A lányok sem takarékoskodtak az erejükkel (Fotó: Facebook / Árvíz 2013 Összefogás)
Fotó megosztása:
Ezek a lányok is bírják (Fotó: Facebook / Árvíz 2013 Összefogás)
Fotó megosztása:
Így védték az önkéntesek a Dagály fürdőt, ahol állítólag nagyszerű hangulatban folyt a feszített munka (Fotó: Facebook / Árvíz 2013 Összefogás)
Fotó megosztása:
Aki nem tudott elmenni, élelmet küldött (Fotó: Facebook / Árvíz 2013 Összefogás)
Fotó megosztása:
A Batthyány térnél spontán kapcsolódtak be a zsákpakolásba a járókelők, amikor feltört a víz (Fotó: Facebook / Árvíz 2013 Összefogás)
Fotó megosztása:
Gátat építenek Dunaszekcsőn (Fotó: Sóki Tamás / MTI)
Fotó megosztása:
Éjszaka is dolgoztak Dunaszentpálnál (Fotó: MTI)
Fotó megosztása:
Katonák és vízügyi szakemberek erősítik a megcsúszott gátat Győrújfaunál (Fotó: Krizsán Csaba / MTI)
Fotó megosztása:
Solt határában a Duna nyári gátját erősítik az önkéntesek (Fotó: Újvári Sándor / MTI)
Fotó megosztása:
Szigetváron önkéntesek töltik a homokzsákokat, amiket aztán helikopterrel szállítottak Horányba, amikor átbukott a víz, és 162 embert kellett kitelepíteni (Fotó: Mohai Balázs / MTI)
Fotó megosztása:
Munkavonattal érkeznek a zsákok és az emberek Szőnybe (Máthé Zoltán / MTI)
Fotó megosztása:
Katonák dolgoznak Táton (Fotó: Mohai Balázs / MTI)
Fotó megosztása:
Péntektől vasárnapig küzdöttek Nagymaroson, nem csoda, ha elfáradtak
Fotó megosztása:
Önkéntes pihen le Szőgye határában, ahol már apad a Duna (Krizsán Csaba / MTI)
Fotó megosztása:
Még nincs vége
Az ár elleni küzdelemnek még nincsen vége, ma is várnak önkénteseket többek között Baja környékére, de a víz elvonulása után is szükség lesz segítő kezekre a helyreállításban. Aki tenne valamit, az a Dunai Árvíz 2013 nevű, önkénteseknek szóló Facebook-csoportban, vagy az Árvíz 2013 Összefogás Facebook-oldalán talál naprakész információkat arról, hol van szükség emberekre. Mielőtt elindulnánk valamerre, mindenképpen telefonáljunk az ott megadott számokra, mivel a helyzet nagyon gyorsan változik.
Az Árvíz 2013 Összefogás térképe is folyton frissül, hogy kiderüljön, hol kell segítség:
A Szentendrén élő Szurmai János nagyszerűen összefoglalta a Facebookon, milyen érzés volt a gátakon és a zsákoknál egyesült erővel dolgozni.
Ünnep – a bajban. Aludtam rá egyet, hogy biztosan meg tudjam fogalmazni, mit láttam az árvízben dolgozó embereken. Boldogok – a baj kellős közepén. Igenis boldogok: a középkorú hölgy, aki hét közben unott arccal veszi át a hivatalban a papírokat, most a szakadó záporban sem hagyja abba a zsákok pakolását; az eladó, aki pontosan hatkor akkor is lehúzza a rolót a kisboltban, ha pár elkésett vevő futva érkezik a busztól, most nyakig sárosan cipekedik a szabadnapjain; a legendásan kelletlen autószerelő a legnagyobb zsákokat veszi a vállára. Cipekedés közben félmeztelen férfiak évődnek az asszonyokkal, akik kacagva válaszolnak nekik. Vadidegen emberek szólnak egymáshoz a legnagyobb közvetlenséggel, bizalommal és figyelmességgel… …aztán késő este, a sötétben kis csapatokban indulnak hazafelé, fáradtan, vizesen, mocskosan és szakadtan. Nem várnak köszönetet sem. Eltölti őket egyfajta csendes elégedettség. Csak tér kell az embereknek: igazi, valóságos feladat. Alkalom, hogy megmutathassák, mi mindenre képesek igazán. Ezt is az árvíz hozta: a lehetőséget, hogy olyannak láthassuk egy időre magunkat, amilyenek mindig is szerettünk volna lenni.
|