Több mint 95 ezren jelentkeztek idén egyetemre, főiskolára, közülük 72 ezren örülhettek szerda este, amikor kihirdették a ponthatárokat.
„Ha valakit nem vettek fel sehova, ne essen kétségbe, csak cselekedjen gyorsan” – mondta Varga Krisztina pályaválasztási tanácsadó. „Nagyon vegyes a kép: van, aki kétségbeesik, azt se tudja, mit csináljon, van, akinek viszont sokat segít a családja, a barátai.
Először érdemes a pótfelvételiknek utánanézni, és mérlegelni, mennyit tud a család a tandíjra költeni. Általában a pótfelvételiknél már csak fizetős helyre van lehetőség. „Nézzék meg, mennyi pont hiányzott, és a következő egy évben rá lehet hajtani egy nyelvvizsgára, vagy akár különbözeti vizsgát is lehet tenni, esetleg újra érettségizni több pontért” – tanácsolja a pályaválasztási tanácsadó.
Persze abban az egy évben érdemes akár egy négyórás munkát is találni, egyrészt kitölti az időt, másrészt sokan elfelejtik, hogy ha megszűnik a tanulói státuszuk, akkor például már nem fizetik utánuk a tb-t. Ezért is érdemes OKJ-s képzésre elmenni. Persze nemcsak a diákigazolvány miatt, hanem azért is, mert egy vagy két év alatt lehet szakmát tanulni, 22 éves kor alatt nappali tagozaton ingyen.
„Nem szabad a nyár végéig várni, mert betelhetnek az OKJ-s helyek, és olyan szakmát tanulni, amihez nincs a diáknak kedve, nem érdemes” – tanácsolja Krisztina.
A Magyar Női Karrierfejlesztési Szövetség 2013-ban is kiosztja majd a “Legjobb Női Munkahely” díjat. A kezdeményezés célja, hogy az esélyegyenlőség fontossága mellett rámutasson a nők foglalkoztatásának gazdasági szükségszerűségére. |