“A job sharing tulajdonképp teljes munkaidős állás, amelyet két ember tölt be, és az azzal járó feladatok, felelősség és fizetés is két ember között oszlik meg” – magyarázza Keveházi Katalin, az első hazai anyabarát munkaközvetítő és tanácsadó cég, a Jól-Lét Közhasznú Alapítvány vezetője. Az ebben a munkakörben dolgozó nők (de akár férfiak) munkaidejüket többféleképpen feloszthatják egymás között: 4-4 órai váltással, tömörített héttel – amikor egyik és másik munkavállaló is két és fél napot dolgozik – vagy akár heti váltásban. Így a munka és a magánélet is könnyen összeegyeztethető – elvileg.
Nagy-Britanniában, Kanadában és az Egyesült Államokban már a 90-es években elterjedt ez az atipikus munkaforma, hiszen egyrészt ezzel csökken a munkanélküliség, másrészt sokak számára jó megoldás lehet. Magyarországon mégis alig pár helyen működik. A háttérben nagy valószínűséggel az áll, hogy sokan úgy vélik, akinek gyermeke van, az törvényszerűen sokat hiányzik, vagy nem tud kellőképp munkájára koncentrálni.
Pedig az állásmegosztással maga a cég is jól járhat: könnyebb a helyettesítés, arányosan oszlanak meg a juttatások, szabadságok, a befejezetlen munka miatt nem kell aggódni, mert mindig van, aki átvegye. A munkáltató tulajdonképp egy ember “áráért” kettőt kap.
“Készítettünk egy 2007-es felmérést, ahol hazai cégeket kérdeztünk meg az állásmegosztásról – mondja Keveházi Katalin. – Szinte alig foglalkoztatják ebben a formában a kisgyermekes munkavállalókat, és sokan a job sharing alatt két részmunkaidős dolgozót értenek, például recepciós és vendéglátós munkakörben elhelyezkedőket. Pedig a valódi job sharing arról szól, hogy két hasonló kompetenciájú és »összeillő« embert »rakjanak össze«. Az persze kis pluszmunkával jár, hogy a két dolgozó munkáját összehangolják illetve ki kell találni, hogyan lehet a két ember teljesítményét külön-külön mérni.”
A job sharing tehát egyelőre utópia, de más rendhagyó munkaformákat – részmunkaidő, távmunka – legalább alkalmaznak az informatika vagy a bank világában. A Kürt Zrt. például a kezdetektől gyermekbarát munkahely kialakítására törekszik: “Nálunk olyan értelemben van lehetőség job sharingre, amikor két részmunkaidős tölti le a napi nyolc órát, és lehetőség van rövidített munkahétre vagy részleges távmunkára. A kismamákon kívül másoknak is biztosítjuk ezeket a választási lehetőségeket. Így nyáron gyermekelhelyezési lehetőséget teremtünk, nyári táborokat szervezünk. Az egyik konferenciatermet ilyenkor átalakítjuk, egy kis mesebirodalommá válik az egész. Jó, mert a szülő napközben is beugorhat egy puszira a gyermekéhez” – mondja Gergácz Lili, a cég HR-vezetője.