Magyar félmúlt: te mennyit tudsz róla?
Hétfő este sok ezer ember gyűlt össze a rendszerváltás és Nagy Imre újratemetésének évfordulójára szervezett Omega-koncerten, mégsem mindenki tudta pontosan megmondani, mire is emlékeznek ott. Ezek után kíváncsiak voltunk, mennyire él bennünk a múlt. Teszteld a tudásod!
2014. Június 17.
Hányas vagy töriből?
1. Hogyan került Magyarország az első világháborúba?
1914. június 28-án Ferenc Ferdinánd trónörökös Szarajevóba utazott, ahol merénylet áldozata lett. Mivel a szálak a szerb titkosszolgálathoz vezettek, Bécsben és Budapesten egyaránt fellángoltak a szerbellenes indulatok. Bécs hadat üzent Szerbiának, és az osztrák–magyar csapatok megindultak délre.
Miután Ferenc Ferdinánd trónörökös merénylet áldozata lett, édesapja, Ferenc József magyar király hadat üzent Szerbiának, majd a szomszédos Ausztria is csatlakozott hozzánk. Innentől dominóelvszerűen üzent egymásnak hadat Franciaország, Nagy-Britannia és Oroszország is.
Magyarország egyáltalán nem vett részt az első világháborúban.
2. Hol írták alá a második világháborút lezáró, a szövetségesek, és így Magyarország sorsát is befolyásoló békeszerződést?
Versailles
Szeged
Párizs
3. Ki volt Kun Béla?
Az Osztrák–Magyar Monarchia fejének, Ferenc Józsefnek a zabigyereke. Sokáig senki nem tudott a létezéséről, mert anyja, Kun Erzsébet után kapta a családnevét.
Kommunista politikus, a Tanácsköztársaság tényleges vezetője.
A 18–19. században a leghíresebb magyar betyárok, Sobri Jóska és Rózsa Sándor tanítványa.
4. Miről hírhedt a Don-kanyar?
1918. márciusában a Don-kanyarban volt az utolsó ütközet, amely a legtöbb emberéletet követelte, nagyjából százezer ember veszett oda.
Több mint hetven éve, hogy a szovjet csapatok támadást indítottak a Don-kanyarban a 2. magyar hadsereg ellen. A megfelelő fegyverzet és felszerelés nélkül kiküldött honvédek ezrei szenvedtek és vesztek oda a –40 fokos orosz télben.
Hitler szülőfaluja, Braunau a Don-kanyarban fekszik.
5. Kinek a híres mondata: „Aki nincs velünk, az ellenünk van”
Rákosi Mátyás
Kádár János
Dózsa György
6. Az ’56-os forradalom alatt meddig volt Magyarország független?
Október 23-tól november 4-ig
Október 23-ig
November 4-től
7. Hogy hívták Magyarországot a Kádár-korszakban?
Gulyáskommunista Köztársaság
A legvidámabb barakk
Kádár-földe
8. Ki volt Magyarország rendszerváltó miniszterelnöke?
Antal Imre
Antall József
Jeszenszky Géza
9. Mi volt az Ellenzéki Kerekasztal?
Az Újpest és Ferencváros sportcsapata évtizedek óta ősi ellenségek voltak, ám 1990-ben Albert Flórián vezetésével sikerült a két tábort egy asztalhoz ültetni. Barátság ugyan nem alakult ki, de a balhék azóta nem jellemzőek Magyarországon.
A Kádár-rendszerrel szemben álló ellenzék egyeztetőfóruma volt. Célja az volt, hogy a diktatúrát fenntartó MSZMP ne tudja az ellenzéki csoportokat különalkukkal megosztani. Alapító szervezetei többek között a Fidesz, az FKgP, az MDF, az SZDSZ és a KDNP.
Az MSZMP belső ellenőrző szerve, amelyet Kádár János hívott össze még a halála előtt, 1988-ban. Kádár, miután érezte vesztét, emelt fővel akart távozni akkori főtitkári tisztségéből, így létrehozta az EKA-t, hogy „a konszolidáció-párti” miniszterelnökként maradjon meg a magyar köztudatban.
10. Ki segítette Németország újraegyesítését a vasfüggöny megnyitásával?
Aczél György
Horn Gyula
Semjén Zsolt
1
/
10
kérdés
Tetszett a cikk?
Ajánlom
Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.