Előítéletekről, az iparágban uralkodó “férfias” szemléletről, üvegplafonról és hasonlóakról sokan írtak már. Joggal persze. Ugyanakkor furcsa, hogy miközben Amerikában az IT szektorban dolgozóknak mindössze 24 százaléka nő, 2013-ban csaknem félmillió betöltetlen állás volt az iparágban, ahová tárt karokkal várták volna a női munkatársakat is. Ezen a területen világszerte nagy a szakemberhiány. A Manpower Group legutóbbi Talent felmérése szerint a legnehezebben betölthető munkakörök között van a mérnök, informatikus, IT szakember – mondta Sztanek Gábor, a Manpower Magyarország kiválasztási szakértője.
A legnagyobb gond talán az, hogy az előítéletesség, a “nem nőnek való” felfogás már jóval az állásinterjú előtt kezdődik. A lányokat világszerte inkább a humán tudományok felé terelik a szülők, az iskola, a társadalom. Pedig a piacon hiány van informatikusokból, mérnökökből, de informatikusnőkből és mérnöknőkből még inkább, és tárt karokkal várnák a hölgyeket ezeken a pályákon – mondja a szakember.
Nem kevés nő van, aki fittyet hányva az előítéletekre, férfiasnak tartott területen alkotott maradandót. Érdemes követni a példájukat.
- A sofőrök – természetesen férfiak – szkeptikusan fogadták 1903-ban Mary Anderson találmányát, az ablaktörlőt. Úgy gondolták, még mindig biztonságosabb esőben, hóban vakon vezetni, mint fél kézzel egy kart húzogatni. Aztán jött egy másik hölgy, Charlotte Bridgwood, aki 1917-ben feltalálta az automatizált változatot.
- Még mindig legalább ketten kellenének egy fa kivágásához, ha egy Tabitha Babbitt nevű szövőnő 1813-ban nem találja fel a körfűrészt.
- Az informatika világában dolgozó hölgyeknek Grace Hopper lehet az igazi példakép. Ő és Howard Aiken tervezték és építették 1944-ben a Harvard Mark I névre hallgató, öttonnás, szoba nagyságú számítógépet. 1959-ben pedig tagja volt annak a csapatnak, amely kifejlesztette a COBOL programozási nyelvet.
- A golyóálló mellény Stephanie Kwoleknek köszönhető, aki a DuPont-nál dolgozott kémikusként. A kevlárt, ami az acélnál ötször erősebb, viszont jóval könnyebb anyag, véletlenül fedezte fel. Eredetileg a gumiabroncsok anyagát szerette volna könnyebbé tenni. Szabadalmát 1966-ban jegyezték be.
- Az pedig mindössze néhány hete történt, hogy kinyomtatták az első tárgyat a Nemzetközi Űrállomáson összeszerelt 3D-s nyomtatóval. A NASA projektmenedzsere ugyancsak egy hölgy: Niki Werkheiser.