Aktuális

10 tipp érettségizőknek az utolsó pillanatokra

Az állandó magolás miatt olyan, mintha zümmögő méhkas költözött volna a fejedbe? Pánikolsz, mert rommá tanultad magad, mégis úgy érzed, nem tudsz semmit? Akkor most állj meg egy pillanatra. Adunk néhány ötletet ahhoz, hogy az utolsó napokat is eredményesen használd az áhított cél, vagyis sikeres érettségi vizsga érdekében.

1. Rakj rendet!

Először is tisztázzuk: ahhoz, hogy a fejedben rend legyen, jó, ha a környezetedben is az van. A káoszon átlátó zseni mítoszát felejtsd el. A többség akkor tud igazán összeszedett lenni, ha nem a kupleráj kellős közepén ül.

Tíz tipp érettségizőknek az utolsó pillanatokra

2. Készíts menetrendet, és ragaszkodj hozzá!

Az érettségi előtti hajrában minden perc aranyat ér. Az oktatási szakértők kiskátéjának első pontja, hogy a rendelkezésre álló időt minél hatékonyabban kell használni. Készíts időbeosztást és ne csalj, légy következetes. Ilyenkor már ne új ismeretek elsajátítására törekedj, hanem a meglévő tudásod rendszerezésére. A különböző tantárgyakhoz kapcsolódó, nagyobb témakörök mentén ismételd át az anyagot. Ez sokat segíthet abban, hogy kerek egésszé álljon össze a fejedben az elmúlt évek tudásanyaga. Így felidézni is könnyebb lesz a megfelelő pillanatban a tanultakat.

3. Fókuszálj!

Ez talán a legnehezebb feladat. Amikor egyébként is egy információs dzsungel kellős közepén élünk, nagyon nagy önuralmat igényel az, hogy ne hagyd, hogy bármi elvonja a figyelmedet, és egyszerre csak egy dologra koncentrálj. Pedig a jó eredmény egyik kulcsa ez.

Tíz tipp érettségizőknek az utolsó pillanatokra

Úgyhogy halkítsd le a mobilt, zárd be a Facebookot, és csak akkor nyisd meg, ha megtanultad, vagy átismételted azt az anyagmennyiséget, amit előre kiszabtál magadnak. Ha ezt betartod, akkor az elégedettség öröme mellé bónuszként jutalomértéket nyer a facebookozás.

4. Ismétlés, de okosan

Hasznos ötlet lehet, ha a legnehezebben megtanulható, száraz tényanyaghoz – például az évszámok megjegyzéséhez vagy idegen nyelv tanulásához – memóriakártyákat készítesz. Már akkor is egy csomó minden rögzül, amikor elkészíted ezeket, ráadásul nagyon praktikusak, hiszen bárhol elő tudod őket venni: vonaton, buszon, kutyasétáltatás közben, vagy egy kávézóban is akár.

5. Színezd újra!

A színek pozitív hatással vannak az agy működésére, ugyanis javítják a memorizálási képességeinket. Ezért érdemes a jegyzetekben szövegkiemelővel áthúzni az évszámokat, fogalmakat, képleteket. Fontos, hogy következetesen használjuk a színeket, például az évszámokat egy adott színnel jelöljük, máskülönben csak egy színpompás papírlapunk lesz, ami csodálatos, csak nem könnyíti meg a tanulást.

Tíz tipp érettségizőknek az utolsó pillanatokra

6. A pihenés csodákra képes

Van, aki az utolsó utáni perceket is tanulással tölti, pedig ez inkább árt mint használ. Jobban jársz, ha kipihenten és összeszedetten érkezel meg az érettségire. Bármennyire is izgulsz, a nagy nap előtt tegyük le a könyvet, és aludj legalább nyolc órát. Hidd el, az agyad meg fogja hálálni a kedveskedést. Jusson eszedbe, milyen gyorsan szokott vágni az agyad egy kiadós alvás után. Nem úgy, mint az átvirrasztott éjszakákat követően…

7. Kamu, hogy a csoki segít!

Rossz hír, de jobb lesz, ha feldolgozod: tévhit, hogy a csokoládé növelné a szellemi teljesítőképességünket. Maximum a lelkünknek esik jól egy kis édesség majszolgatása a nehéz pillanatokban.

Tíz tipp érettségizőknek az utolsó pillanatokra

A megfelelő mennyiségű folyadék bevitele, és a tanulás mellé beiktatott mozgás sokkal inkább hasznodra válik. Ha úgy érezed, nem bírod tovább, menj ki a szabadba, sétálj, fuss, bringázz egyet. Ha pedig mindenképp akarsz valami édes mentőövet, kapj be egy szőlőcukrot.

Mikor lesznek az érettségi vizsgák 2015-ben? Hány pont kell a ketteshez? Mik a pontozás szabályai? Mindezekre a kérdésekre megtaláljátok a válaszokat az eduline cikkében.

8. Mi a legrosszabb, ami történhet?

Ez az a kérdés, amit a legnehezebb pillanatokban érdemes föltenned magadnak. Oké, nagy az érettségi tétje, de nem az életed múlik rajta. Fontos, hogy reális képed legyen a helyzetről és az előtted álló karrierutakról.

Például nemcsak a felsőoktatási intézményekben lehetséges versenyképes tudásra szert tenni. Az OKJ-s képzések reális alternatívát kínálhatnak az egyetemi szakokkal szemben. Ráadásul bizonyos képzési területek, például a pénzügyi vagy az informatikai átlagon felüli kereseti és előrelépési lehetőséget biztosítanak. Szóval semmi okod a csüggedésre, nem dől össze a világ akkor sem, ha nem lesz kitűnő a bizonyítványod.

9. Képzeld el a sikeres vizsgát!

Ha elképzelsz egy örömteli eseményt, az mindig megnyugtat, boldogsággal tölt el, és ösztönzően hat a teljesítményedre. Képzeld el, milyen érzés lesz majd, amikor gratulál az érettségi bizottság elnöke a jól odatett feleletedhez, vagy amikor anyukád meghatódva nézi az érettségi bizonyítványod.

Tíz tipp érettségizőknek az utolsó pillanatokra

10. Élvezd egy kicsit a helyzetet, és légy büszke magadra!

Bár az évszámok magolása és a másodfokú egyenlet megoldóképletének mantrázása közepette nem könnyű erre gondolni, de hidd el, ez az időszak talán a legszebb és a legtartalmasabb az életedben. Az a tudás, ami most a fejedben van, több éves kemény munka eredménye. Okos vagy és tájékozott. A műveltséged talán soha nem lesz olyan sokrétű, mint ebben az időszakban. Légy büszke magadra, mert érett, fiatal felnőtt lettél!

Tíz tipp érettségizőknek az utolsó pillanatokra

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top