A legtöbb nyugati vállalatnál már régóta rugalmas a munkaidő, és nincs kötelezően napi nyolc-kilenc óra irodában ücsörgés. A keretek tehát lazábbak, a családos alkalmazottak pluszkedvezményeket kapnak, és egyre többet költenek a munkavállalók jóllétére is. Az eredmény? Hatékonyabb munkavégzés, elégedettebb dolgozók. Hogy ebben nincs semmi különös? Felénk mégsem változik szinte semmit a vállalati kultúra.
40 óra helyett harminc-valamennyi?
Magyarországon utoljára 1984-ben csökkentették a munkaidőt, 42 óráról 40-re. Azóta több mint harminc év telt el. “Megváltozott a társadalmi igény, és megváltozott a munkavégzés módszere is. Más lett a munka ritmusa, más lett a terhelés, és mások lettek a kompetenciáink is, csak mi a nyolc óra munkára vagyunk szocializálódva – magyarázza Németh Gergely, a Corporate Values szervezetpszichológusa. – Az elmúlt évtizedekben bevált ez a rendszer, de ma már talán indokolt lenne a megváltoztatása. Az Y és Z generációk közül az Y már jelen van a munkaerőpiacon, a tagjai nehezen köthetőek le másfél-két óránál hosszabb időre egy huzamban. A Z generáció ennél is kevesebbre képes egy ültő helyében, ugyanakkor tud párhuzamosan is figyelni felszínesen dolgokra.” Németh Gergely szerint hetente négy-öt órával kevesebbet is dolgozhatnánk, ehhez képest mi a változatlan munkaidőnk ellenére sem tudtuk növelni a hatékonyságot, sőt. “Sok szempontból kevésbé vagyunk hatékonyak, mint tíz évvel ezelőtt, vagy ha ugyanolyan hatékonyak maradtunk, akkor is a többiek elmennek mellettünk.”
![(Forrás: mfor.hu) (Forrás: mfor.hu)](https://nlc.hu/data/cikk/16/150046/1.jpg)
Iskolaidő 9 órás kezdéssel?
A szakértő azt mondja, jócskán lehetne érveket felsorakoztatni a későbbi becsöngetés és általában az iskolai tanév rendjének megváltoztatása mellett is. “A diákok szempontjából előnyösebb lenne, ha – hasonlóan az angolszász kultúrához – itthon is három szemeszterből állna egy tanév. Nem helyes, hogy a gyerekek hosszú hónapokon keresztül naponta 6-7 órát is eltöltenek az iskolában. Persze más lenne a helyzet, hogy ha ezt az időt nem végig a frontális oktatási módszer jellemezné. Sok családnak előnyösebb lenne az is, ha nyolc óra helyett valamivel később kellene a gyereket kitenni az iskola előtt.” De a legnagyobb baj az oktatással nem ez. “Évről évre rossz eredményeket produkálunk a kompetenciaméréseken, addig pedig, amíg ez így van, az ide települő gyárak továbbra is a kezek miatt fognak ide jönni, nem pedig a fejek miatt.”
![](https://nlc.hu/data/cikk/16/150046/4.jpg)
Cégek és csábításaik
A vállalati kultúra változása nyilvánvalóan függ attól is, hogy a munkáltató mennyire van könnyű vagy nehéz helyzetben a neki megfelelő munkaerő toborzásakor. “Az IT szektorban például egyre nehezebb megtalálni a jó munkatársakat. Van, ahol épp ezért a szigorú dress code-on változtattak, máshol ingyen adnak minden ételt, vagy teljes rugalmasságot ígérnek. Itthon elterjedt a cafeteria is mint választható béren kívüli juttatási elem, bár teljesen félreértelmezik a rendszer célját, hiszen nálunk nem egyformán kapják az alkalmazottak, hanem a hierarchia fényében, pedig ennek a juttatásnak az lenne a szerepe, hogy kifejezze az egy céghez tartozást, azaz a »mi-érzés«-t.”
Kisgyermekes családoknak több kedvezmény?
“A politikai retorikában újra és újra felmerül, hogy járjon-e munkaidő-kedvezmény a gyermeket nevelő családoknak. Általában ezt lokális szinten oldják meg a cégek, különböző kedvezményekkel, ami főként a rugalmas munkaidőre vonatkozik. Magyarországon azonban egyelőre az apás gyed sem terjedt el” – magyarázza Németh Gergely.
A szakértő szerint a munkáltatók, cégvezetők alapvetően az egyes kedvezmények megadásakor azt nézik, hogy hosszú távon megtérül-e egy befektetés. Ha a kedvezménnyel a munkatárs elkötelezettebb, akkor a teljesítménye érzékelhetően nőni fog. Ilyenkor akár még szívesen is költenek a cégek: szebb környezetre, plusz kávégépekre, rekreációs szobára, kedvezményes uszodabérletre satöbbi.
![](https://nlc.hu/data/cikk/16/150046/3.jpg)
Nyolc óra egyben, vagy szieszta?
Kutatások sora igazolja, hogy nyolc órán keresztül nem tudunk hatékonyan dolgozni, mert nem lehet ennyi ideig folyamatosan koncentrálni. “Ilyen szempontból a déli társadalmak sziesztával megszakított munkarendje előnyösebb, hiszen olyan rendszert kínál, amiben nem kell egyfolytában koncentrálni. Ez egy több mint százéves találmány, amelyet még John Taylor ismert fel a modern gazdasági életben. Az elmélete nagyon egyszerű: szünetekkel hatékonyabban tudunk dolgozni” – mondja Németh Gergely.
Hogyan alkalmazzák ezt a modern nagyvállalatok azokban az országokban, amelyekben nem divat a szieszta? “Logikus lépésnek tűnik, ha a munkáltatók megpróbálják valahogy oldani a monotóniát, vagy a kitartó figyelmet követelő feladatokat, például közösségi terek kialakításával. Azonban ennek általában ára van. Ezeken a munkahelyeken például ritkán jár le a munkaidő fél ötkor” – magyarázza tovább Németh Gergely, aki végezetül elmesél egy szervezetpszichológusok számára is sokkoló történetet. “Volt egyszer egy neves cég, ami híres volt a vállalati kultúrájáról. Gyakorlatilag az egész munkahely egy nagy játéktér volt. Példaértékű volt a kommunikáció, a fizetésekre sem lehetett panasz, szigorú hierarchia helyett pedig úgynevezett »önvezető csapatok« jöttek létre. Az emberek hittek magukban, a konkurencia is elismerte a teljesítményüket. Egyszer azt mondták a dolgozóiknak, hogy azok, akik elégedetlenek a szervezet vállalati kultúrájával, elmehetnek, háromhavi bért kapnak a felmondásuk mellé. Azt hitték, senki nem fog felmondani. Másnap 210-en felálltak a székükből, ami az összlétszám 15 százalékát jelentette.”
Szabadnapok (alap) Európában:
(Forrás: Policy Solutions) |