Egy igazán jó címlap nemcsak jól néz ki, hanem mondani is akar a világról valami fontosat. Akár sablonosan azt is mondhatnám: üzenete van. Ennek a kitételnek az alábbi húsz címlapkép gond nélkül megfelel. Hogy ne mindig az unásig ismert klasszikusokkal (Demi Moore terhesfotója…) találkozzunk, a listába csak 2000 után készült címlapokat válogattam.
Men’s Health, 2014. november
A Men’s Health 26 éven át ismert embereket pakolt a címlapra. Ezt a tradíciót akasztotta meg egy kétszeresen amputált háborús veterán, Noah Galloway kedvéért, aki egy szál rövidnadrágban lépett a fényképezőgép elé.
Paper Magazine, 2014. tél
A Kim Kardashian hátsójáról készült címlapkép évekre eldöntötte a “mell vagy fenék?” vitát az utóbbi javára.
Out, 2007. május
Az Out az Egyesült Államok vezető melegmagazinja, de még tőlük is rizikós volt ez a címlapkép. Két modellt ábrázol, akik Jodie Foster színésznő és Anderson Cooper amerikai híradós képét maguk elé tartva a címlapfelirattal (“Az üvegszekrény: A sztárok miért nem jönnek ki játszani?”) azt sugallják, hogy vannak olyan celebek, akik bár köztudottan melegek, ezt nem vallják be a nyilvánosság előtt. Azóta mindketten túl vannak a coming outon, de kérdéses, hogy mennyire szerencsés ezt ily módon kikényszeríteni.
Rolling Stone, 2013. augusztus
A bostoni futóversenyen bombát robbantó merénylő szelfije egy menő magazin címlapján komoly kérdéseket vet fel. Sztárolja-e a magazin az elkövetőt azáltal, hogy címlapra teszi? Szabad-e ilyet tennie? Vagy csak egyszerűen hatásosan mutatja be, hogy milyen tartalommal szolgál a lap aktuális száma? A stratégia mindenesetre bejött: ebből a számból a szokásos példányszám dupláját adták el.
Sports Illustrated, 2013. április
A bostoni maraton elleni bombamerénylet megrázta Amerikát, és a földre zuhant futó és az érkező rendőrök képe tökéletesen illusztrálta a kétségbeejtő helyzetet.
Vanity Fair, 2015. július
Mainstream, nagy példányszámú magazin címlapján nemet váltó ember még nem nagyon szerepelt, ezért is írt történelmet a Vanity Fair címlapja idén júliusban a Caitlyn Jennert ábrázoló fotóval. A “Call Me Caitlyn” mondat azóta mémmé vált az interneten, és ha körbenézünk, számos variációval találkozhatunk.
BabyTalk, 2006. augusztus
Ideje lenne már megtanulni, hogy a gyermekét szoptató női mellet a szexualitáshoz kötni elég maradi dolog, amire például ez a szerintem nagyon is ízléses címlapkép is felhívja a figyelmet. Persze ettől még rengeteg felháborodott olvasói levél érkezett a magazinhoz: igen, a saját gyermeküket éppen szoptató anyukák egy része is felkapta a vizet rajta. 2012-ben a Time is megismételte az ötletet, csak még provokatívabb formában.
New York Magazine, 2009. március
A történelem legnagyobb pénzügyi csalásának és piramisjátékának elkövetőjét, Bernie Madoffot összemosni az akkoriban éppen a csapból is folyó Heath Ledger-féle Joker – aki épp kapott egy posztumusz Oscart – figurájával pazar ötlet volt, mivel így afféle szupergonosz szörnyetegként tudták ábrázolni a… szupergonosz szörnyeteget.
The Australian Women Weekly, 2014. július
A magabiztosság széppé tesz – legalábbis számomra ez sugárzik a Women Weekly ausztrál kiadásának tavalyi címlapjáról, melyen Turia Pitt szerepel az “Én vagyok a legmázlistább lány a világon” szöveg mellett. Turia olyan csúnyán megégett egy bozóttűz során, hogy száz műtéten kellett átesnie, és 864 napig kórházban volt, mire felépült. Ma motivációs beszédeket tart szerte a világban nagy sikerrel.
Time, 2001. szeptember 14-ei szám
Ehhez talán felesleges bármiféle kommentárt fűznöm.
MacUser, 2012. február
Az Apple cég híres almás logóját kiforgató kép egy olyan cikkre hívja fel ügyesen a figyelmet, ami a világ legnagyobb számítástechnikai cégének árnyoldalairól (korrupció, öngyilkosságok, vállalati titkok…) szól.
Wired, 2014. szeptember
Áruló, vagy egy a nemes célért még a szabadságát is feláldozni képes hazafi? A Wired magazin ezzel az Edward Snowden-képpel nyilvánvalóan állást foglalt a kérdésben.
New York Magazine, 2008. március
Így kell tökéletesen tálalni egy prostitúciós botrányba keveredett kormányzóról készült anyagot.
New York Magazine, 2012. november
Bár ebben a képben semmi provokatív nincs, mégis az év címlapjának választották meg 2012-ben ezt a bravúros légi felvételt a Sandy hurrikán által megtépázott, áramkimaradásoktól szenvedő New Yorkról.
Rolling Stone, 2006. február
A világ legnagyobb egójú zenészét krisztusi töviskoronával a fején ábrázolni ragyogó ötlet, hiszen arról a fickóról beszélünk, aki nagyjából a zene istenének képzeli magát. A botrány nem maradhatott el.
Newsweek, 2000. november
2000-ben volt az Egyesült Államok történelmének egyik legszorosabb elnökválasztása, ahol folyamatosan számolták újra a szavazatokat, hogy végre győztes szülessen. A magazin nyomdába adása idején még nem lehetett tudni, ki lesz az.