Emberemlékezet óta nem zúdult még annyi eső egyszerre Budapestre, mint amennyi hétfőn este. A csatornarendszer nem tudott ennyi vizet elvezetni, így Budán átmenetileg, Pesten viszont több napig tartó szükséghelyzet alakult ki – mondta el Boross Norbert, az Elmű szóvivője, aki szerint tudomásul kell venni, hogy még egy ekkora város sem lehet felkészülve ilyen típusú katasztrófahelyzetre.
A pesti oldalon a homokba leszivárgó eső még napokig akadályozza a házak pincéjébe telepített transzformátorok üzemeltetését, még szerencse, hogy azok vízzel érintkezve automatikusan leoldanak. Amíg viszont vízzel érintkeznek, addig működni sem fognak, ráadásul a szivattyúzás sem jelent mindenhol megoldást hiszen például a Nagykörút, amelynek környékén a legtöbb áramszünet van, egy Duna-holtág helyén épült, így oda magától is összegyűlik a talajvíz. Ahol megszűnik a vízveszély, ott egy-két órán belül visszaadják az áramot.
Hétfő este gyakori látvány volt az elakadt autó is MTI – Szigetváry Zsolt
Közvetlenül a vihar után 45 ezer otthonban lépett fel hosszabb-rövidebb áramszünet. Szerda délre már csak ezer lakás maradt villany nélkül elsősorban a VI. és VII. kerületben, de a V. VIII. és XIII. kerület Nagykörút környéki részein is. Ráadásul a trafók elhelyezésétől függően a helyzet házanként változó.
Az áram nélkül maradt közlekedési lámpák több fő csomópontban is káoszt okoztak, a Blaha Lujza téren például napok óta rendőr irányítja a forgalmat.
Boross Norbert Elmű-szóvivő az Indexnek elmondta, hogy azok, akiknél 24 óránál tovább szünetel a szolgáltatás, 5000 forintos kártérítést kapnak, amit bankszámlára utal a szolgáltató, vagy a postán lesz átvehető. Az Elmű saját adatai alapján osztja majd a pénzt. Az olyan járulékos károkért, mint az áramingadozásból származó meghibásodás, nem az ELMŰ, hanem az ELMŰ Hálózati Kft. áll jót.
További cikkeink a viharról:
- Budapestet is elérte a vihar, áll a BKV
- A nap, amikor elvitte a víz fél Budapestet
- A szerdai vihar képekben – jelentős károk országszerte