A kilencvenhat éves politikust hamburgi otthonában érte a halál. A láncdohányos Helmut Schmidt szeptember elején került kórházba, akkor vérrögöt távolítottak el a jobb lábából, emiatt utókezelésre is szorult. Nemrégen ismeretlen eredetű fertőzés támadta meg szervezetét.
Helmut Schmidt 28 évesen csatlakozott az SPD-hez. Kamaszkorában a Hitlerjugend csoportvezetője volt, de 1936-ban kizárták. A háborúban szolgált a keleti fronton, 1942-től a légügyi minisztériumban dolgozott oktatóként és tanácsadóként. Brit fogságba esett, 1945 áprilisában szabadult a nagyapja révén zsidó származású politikus.
Egy felmérés szerint Schmidt volt a 20. század legnépszerűbb német kancellárja. A német politikában Hamburg város belügyminisztereként tűnt fel, majd az NSZK külügy-, pénzügy-, hadügy- és gazdasági minisztere is volt. 1974-től 1982-ig volt kancellár, ezután a liberális Die Welt társkiadójaként működött.
Az elmúlt években egyre szkeptikusabban szemlélte a világpolitikát: óva intett az első világháború előtti világszemlélet visszatérésétől.
“Én már csak egy öregember vagyok, akit alig hallanak, akire már nincs szükség. Ma már csak megfigyelője vagyok annak, ami a világban zajlik. És azt látom, hogy a dolgok egyre rosszabbul mennek a bolygónkon.”