Tippek a döntéshez:
- Felvételikor természetesen a jelentkező készségei mellett a megszerezhető tudás és végzettség a legfontosabb szempont, így azt is mérlegelni kell, hogy a választott szak mennyire piacképes, a diploma megszerzése után milyen esélyekkel indul el a végzős a munkaerőpiacon. A nálunk végzettek 86 százaléka például 5 hónapon belül talál állást, 34 százalék pedig már a tanulmányai alatt el tud helyezkedni.
- Érdemes nyitott szemmel és füllel járni máshol is: Facebookon, Instagramon ott van az egyetem sőt hallgatói, oktatói is, így akár “belső” információkat is könnyen lehet szerezni, lemérhetjük, mennyire közvetlen a hangulat és inspiráló a környezet.
- Angolul tudni kell, mégpedig felsőfokon. Idegen nyelven zajló oktatások már itthon is elérhetőek, keressünk olyan szakot és intézményt, ahol szakmai tárgyakat lehet angolul is hallgatni.
- A karrierépítés már a felsőoktatási intézmény kiválasztásakor elkezdődik, ezért fontos, hogy a kiválasztott főiskola vagy egyetem tréningsorozattal, tehetséggondozó műhelyekkel, személyre szabott karrier-tanácsadással, karriertréninggel, szakmai gyakorlati lehetőségekkel segítse a hallgatókat, hogy megtalálják a hozzájuk legjobban illeszkedő lehetőségeket.
- Megéri ismerni a nemzetközi lehetőségeket, ösztöndíjakat keresni, hiszen a legtöbb főiskolának vannak külföldi partnerintézményei, de külföldi egyetemek is indítanak képzéseket itthon.
- Érdemes dolgozni, gyakorlatot szerezni az egyetemi, főiskolai évek alatt. A duális képzés jó lehetőség arra, hogy az oktatási intézmény szerződött partnereinél a diákok szakirányukhoz illő gyakorlati helyet kapjanak. Így az első pár év munkatapasztalatát piacvezető cégeknél szerezhetik meg, és pályakezdőként rögtön előnyösebb helyzetből indulhatnak álláskereséskor.