Az ember által termesztett és fogyasztott zöldségek, gyümölcsök, de a kávé vagy a kakaó megtermékenyülése, és így a termésérlelés is attól a mintegy 20 000 állatfajtól – méhek, lepkék, egyéb rovarok, akár denevérek vagy kolibrik – függ, melyek elvégzik a beporzás feladatát. A fenti sok ezer faj szinte mindegyik leszálló ágban van, sokukat közvetlenül a kipusztulás fenyeget. Az USA-ban konkrétan a felére csökkent ötven év alatt a méhcsaládok száma, komoly pánikot keltve ezzel.
A mézelő méh Európa legfontosabb beporzóinak is egyike, de az állomány itt is veszélyben van. Ez sok okra vezethető vissza: a növényfajok változatosságának csökkenése, a szennyezés, az élettér beszűkülése, a növényvédő szerek használata stb. Ha azonban eltűnnek a méhek és a beporzást végző többi faj, hogyan jutunk mi terméshez?
Pedig nem kellene feltétlenül világméretű összefogás a helyzet javítása érdekében. A szakértők szerint az is sokat segítene a helyzeten, ha a hatalmas kiterjedésű monokultúrás – és egyébként szélbeporzású növényeket termő – földeket kisebb vadvirágos rétekkel szakítanák meg, melyek élőhelyet és táplálékot nyújtanának a beporzó rovaroknak. De virágosítani kellene a földeket elválasztó bokros-fás sávokat is.
Forrás: mashable.com