A tudósok egy olyan baktériumfajt fedeztek fel, amely képes felfalni és lebontani az egyik leggyakrabban használt műanyagfajtát, a polietilén-tereftalátot, vagy ahogy hétköznapi nevén ismerjük, a PET-et. Ebből az anyagból készülnek az üdítőspalackok, de gyakran kozmetikumokban és háztartási tisztítószerekben is alkalmazzák.
A Science című akadémiai tudományos lapban megjelent kutatási eredmények szerint az “Idonella sakaiensis nevű baktérium két enzim segítségével alkotóelemeire bontja a PET műanyagot, amelyeket képes táplálékként hasznosítani”.
A Világgazdasági Fórum (WEF) szerint a világon használt műanyag csomagolás legalább egyharmada kerül a természetbe, vagy a városi szennyvíz-infrastuktúrába.
Az információ a WEF legfrissebb jelentésében szerepel, amely 20 kutatás és 180 szakértővel készült interjú alapján készült. Ezek szerint a műanyag csomagolásoknak csupán 14 százalékát hasznosítják újra, ha pedig ez így megy tovább, 2050-re több műanyag lesz a világ óceánjaiban, mint hal (a súly szempontjából összehasonlítva).
Tavaly szeptemberben egy másik kutatócsapat olyan férgeket fedezett fel, amelyek képesek lebontani a polisztirolhabot, amelyet gyakran használnak nagyobb bútorok, szórakoztatóelektronikai eszközök csomagolásánál.
További cikkek környezetszennyezésről az NLCafén:
- Sokkoló képeken mutatja meg egy fotós, milyen károkat okoz a mérgező hulladék
- Szomorú képek a kínai környezetszennyezésről
- Döbbenetes: a környezetszennyezés meddővé teheti a férfiakat!